Jak walczyć z trądzikiem?

Trądzik młodzieńczy skutecznie uprzykrza życie wielu nastolatkom. To prawdziwa zmora młodych ludzi, która może obniżyć samoocenę i pogorszyć jakość życia. Jakie są jego objawy? Na czym polega skuteczne leczenie? Odpowiadamy w artykule poniżej.

 

Trądzik: charakterystyka

Trądzik powstaje w wyniku zmian hormonalnych, które prowadzą do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Szacuje się, że zmaga się z nim aż 80 – 85% ludzi! Choć utarło się przekonanie, że trądzik dotyka przeważnie ludzi w wieku nastoletnim, niestety nie omija on także dorosłych. Jednak na szczęście w zdecydowanej większości przypadków, gdy ustabilizuje się poziom hormonów (czyli zazwyczaj po 20. roku życia), problem wyprysków na twarzy znika.

Jakie są objawy i przyczyny trądziku?

Trądzik jest tak powszechnie występującym schorzeniem skóry, że jego objawy są prawdopodobnie doskonale wszystkim znane. Dla formalności je wymienimy – są to krosty, grudki i zaskórniki występujące na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Jak wspomnieliśmy wyżej, jego bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą na nią wpłynąć. Można wśród nich wymienić chociażby nieprawidłową dietę, stres oraz niewłaściwą higienę. Wiadomo również, że ma on podłoże genetyczne – jeśli nasi rodzice mieli problem z trądzikiem, prawdopodobnie nie ominie on również i nas.

Trądzik: leczenie i profilaktyka

Trądzik to choroba skóry, która wymaga leczenia dermatologicznego. Wśród najpopularniejszych metod można wymienić stosowanie maści na zmienione chorobowo miejsca, antybiotyków oraz witaminy A. Do najważniejszych działań profilaktycznych należy odpowiednia pielęgnacja cery. Skórę należy delikatnie oczyszczać, nawilżać i tonizować. Istnieją przypuszczenia, że spożywanie niektórych produktów – czekolady, ostrych przypraw wpływa na stan naszej cery. Warto zatem ich unikać – takie postępowanie na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Zadowalające efekty z całą pewnością przyniesie spożywanie produktów bogatych w witaminę A, która wspomaga złuszczanie naskórka oraz witaminę B2, B6 oraz niacynę, które ograniczają łojotok.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.