Jak walczyć z alergią?

Alergia jest jedną z tych chorób, które w większości przypadków nie są bardzo groźne dla życia, ale potrafią je znacząco uprzykrzyć. Ból głowy, rumień, zatkany nos, ciągły wodnisty katar, zaczerwienione i piekące oczy, problemy z oddychaniem, ospałość, problemy z koncentracją, uczucie rozbicia, świąd skóry – to główne symptomy tego, że coś nas uczula.

 

Alergia sama w sobie to upośledzona odpowiedź układu odpornościowego na czynnik, który z zasady nie powinien być dla danej jednostki alergenem. Doskonałym tego przykładem jest kurz, który większości osób nie przeszkadza, a tylko nieliczni są na niego uczuleni.

Alergia – objawy

Konkretne objawy alergii zależą od jej rodzaju. Inaczej będzie w przypadku alergenów wziewnych (kurz, trawa, pyłki), a inaczej kontaktowych czy pokarmowych. W alergii typowo wziewnej dochodzi do problemów z oddychaniem i chorób układu oddechowego jak katar, zatkany nos, ból zatok. W alergii kontaktowej najczęściej występuje rumień i swędzenie skóry w miejscu kontaktu. W przypadku alergii pokarmowych występuje połączenie objawów kontaktowych z pokarmowymi (ból brzucha, drapanie w gardle, trudności z przełykaniem).

Skuteczne leczenie alergii

Leczenie alergii może być skuteczne, ale powinno być ściśle dostosowane do konkretnego przypadku. Lekkie reakcje alergiczne można leczyć syropami, tabletkami i kremami leczniczymi. Poważniejsze najpierw należy zdiagnozować u alergologa (testy alergiczne), który dobierze konkretne leczenie do danego przypadku. Najczęściej dokonuje się tzw. odczulania, czyli kontrolowanego przez lekarza narażania pacjenta na kontakt z alergenem. Najpierw w minimalnym stężeniu, potem w większym, potem w jeszcze większym. Takie leczenie jest bardzo skuteczne, ale niestety również długotrwałe.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.