Jak udzielać pierwszej pomocy?

Nauka udzielania pierwszej pomocy powinna być przeprowadzona w każdej szkole. W większości przypadków tak jest, ale nadal nie wszyscy z nas wiedzą jak się zachować w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia.

Najważniejsze jednak jest to, by czytać o tym jak najwięcej, co jakiś czas oglądać filmy instruktażowe lub chodzić na szkolenia. Jeżeli będziemy powtarzać sobie najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy, to w trudnej sytuacji zadziałamy automatycznie, niejako instynktownie i najprawdopodobniej uratujemy komuś życie. Czy może być coś ważniejszego?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się udzielaniem pomocy w przypadku oparzenia, złamania, porażenia prądem, wystąpienia krwotoku z nosa, czyli w najpowszechniejszych przypadkach. W poprzednim wpisie mówiłam o tym, jak zachować się w przypadku omdlenia. Jeżeli nie czytaliście lub chcecie sobie odświeżyć wiedzę, to zapraszam tu.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniu?

Pierwszą pomoc w oparzeniu skóry należy rozpocząć od ocenienia stopnia oparzenia. Wyróżniamy:

  • 1 stopień – skóra zaczerwieniona
  • 2 stopień – pęcherze z płynem surowiczym
  • 3 stopień – rany krwotoczne

Jeżeli mamy do czynienia z poparzeniem pierwszego lub drugiego stopnia, to należy schłodzić oparzone miejsce pod bieżącą chłodną (nie zimną!) wodą. Wykonujemy to przez około 30 minut.

W tym miejscu trzeba dodać, że nie lejemy wody bezpośrednio na oparzoną skórę, a na zdrowe miejsce, które się znajduje nieco nad nią. W ten sposób woda samodzielnie spływa na chore miejsce i jest to po prostu bezpieczne. W przypadku oparzenia trzeciego stopnia nie używamy bieżącej wody. Nakładamy specjalny hydrożel na oparzenia i zawozimy osobę poszkodowaną do szpitala.

Powyższe zasady postępowania nie dotyczą poparzenia chemicznego! W takim przypadku szybko wzywamy pogotowie, informując, jaka substancja dokonała poparzenia.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu? 

Złamanie może być otwarte lub zamknięte. W tym pierwszym przypadku należy zabezpieczyć ranę bandażem, a następnie postępować tak jak przy złamaniu zamkniętym, czyli unieruchomić poszkodowaną kończynę i udać się do lekarza.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie porażonej prądem? 

W przypadku porażenia prądem również może dojść do poparzenia. Wtedy zabezpieczamy ranę gazą. W takiej sytuacji udzielanie pierwszej pomocy dotyczącej oparzenia zazwyczaj występuje dopiero na końcu, bo na początku należy zająć się ważniejszymi kwestiami. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dopływ prądu został odcięty i czy osoba poszkodowana jest przytomna i ma wyczuwalny puls. Jeżeli nie, to przystępujemy do reanimacji, a w międzyczasie prosimy kogoś, by wezwał pogotowie.

Ważne!W przypadku porażenia prądem nie oblewaj poszkodowanego wodą w celu ocucenia go! Taka osoba przewodzi prąd i w ten sposób możesz mu tylko zaszkodzić. 

Jak udzielić pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa?

W przypadku krwotoku z nosa nie zawsze konieczna jest pomoc lekarza. Jeżeli nie doszło do urazu głowy, utraty przytomności oraz udaje się zatrzymać krwotok w ciągu 30 minut, to wystarczy jedynie wykonać poniższe czynności dotyczące pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa, by skutecznie zatamować krwawienie.

  • 1.       Należy posadzić osobę poszkodowaną z głową lekko pochyloną do przodu
  • 2.       Zalecić mu oddychanie ustami i wydmuchanie zawartości nosa
  • 3.       Następnie trzeba ucisnąć nos mniej więcej tuż poniżej części kostnej oraz przyłożyć zimny okład do czoła i karku

W przypadku krwotoku z nosa nie odchylamy głowy do tyłu, choć wiele osób ma to w zwyczaju, ponieważ krew może wpaść do tchawicy.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.