Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma owsiki?

Owsica to dokuczliwa choroba, występująca zwłaszcza wśród dzieci. Powoduje, że maluchy są rozdrażnione, mają problemy ze snem i skarzą się na swędzenie w okolicy odbytu. Na szczęście rozwojowi owsików w organizmie dzieci można łatwo zapobiegać – wystarczy odpowiednia higiena.

Owsiki: charakterystyka

Owsiki to pasożyty, którymi bardzo łatwo się zarazić. Występują one wyłącznie w ludzkim organizmie, a dokładnie – w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz w końcowym odcinku jelita cienkiego. Osiągają one długość do 3 mm (samce) lub nawet 1 cm (samice). Mogą żyć w ludzkim organizmie do 4 tygodni, a w międzyczasie składają jaja, z których wyklują się nowe, jeśli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia.
Do zakażenia owsicą dochodzi poprzez kontakt z zarażoną osobą lub zainfekowanymi powierzchniami.

Jakie objawy mogą świadczyć o obecności owsików?

Najczęstsze objawy owsicy to:

  • swędzenie w okolicy odbytu,
  • obecność w kale dziecka białych, ruchliwych robaków,
  • nocne moczenie u dzieci,
  • kłopoty z koncentracją,
  • brak apetytu.
  • U dziewczynek może dojść do stanu zapalnego pochwy, zapalenia macicy oraz jajowodów.

Niekiedy, zwłaszcza w przypadku owsicy u niemowląt, zakażanie nie daje żadnych objawów i kluczową rolę w diagnostyce tej choroby odgrywają badania kontrolne.

Owsica: leczenie

Leczenie owsików zakłada wdrożenie terapii farmakologicznej – podanie leków przeciwrobaczych, podawanych zazwyczaj w dwóch turach. Pierwszą dawkę leku podaje się od razu, a następną po upłynięciu 2-4 tygodni. Bardzo ważne jest, aby odrobaczaniu poddała się cała rodzina, co zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Jak zapobiegać owsikom?

Owsicę nazywa się inaczej „chorobą brudnych rąk”, dlatego najważniejszą rolę w jej profilaktyce odgrywa nauka dzieci higieny. Ręce należy myć przed każdym posiłkiem, po przyjściu do domu oraz po każdej wizycie w toalecie. Należy zabraniać dzieciom wkładania palców i długopisów do buzi oraz obgryzania paznokci. Warto też zadbać o to, aby zabawki i inne przedmioty, których dotykają dzieci, były czyste – należy je regularnie myć.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.