Jak przygotować się do ciąży?

Podjęliście jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu – chcecie powiększyć rodzinę. Jak odpowiednio przygotować się do ciąży i o czym pamiętać zanim rozpoczniecie starania o dziecko? Na początku warto zadbać o zdrowie i zwrócić się do lekarza w celu przeprowadzania kilku rutynowych badań.

Na początek zdrowa dieta

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nieprawidłowa dieta prowadzi do otyłości, problemów z krążeniem, nadciśnienia i innych chorób, które mogą zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi ciąży. Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko przyszła mama powinna zacząć stosować kwas foliowy, który nie tylko przygotowuje organizm do ciąży, ale też zapobiega wadom układu nerwowego. Dzięki regularnemu zażywaniu kwasy foliowego możliwe jest zmniejszenie ryzyka wad cewy moczowej u płodu o blisko 70%. Wady te to między innymi bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, czy też przepuklina mózgowa.

Zmieńcie swój tryb życia

Pary starające się o dziecko muszą zrezygnować z wielu dotychczasowych przyzwyczajeń. Całonocne imprezy zakrapiane alkoholem, papierosy, a także stres i zmęczenie zmniejszają lub opóźniają szansę na zajście w ciążę (dotyczy to obojga przyszłych rodziców). Zamiast nocnych wypadów warto poświęcić więcej czasu na codzienną gimnastykę i relaks.

Konieczne badania lekarskie

Każda kobieta przed zajściem w ciążę powinna odwiedzić swojego ginekologa w celu przeprowadzenia kilku rutynowych badań, takich jak cytologia, badanie krwi i moczu. Niezwykle ważne jest również USG ginekologiczne, które pozwoli stwierdzić lub wyeliminować schorzenia uniemożliwiające lub utrudniające poczęcie, takie jak mięśniaki macicy, torbiele, zespół policystycznych jajników i wiele innych.  Kilkumiesięczne bezskuteczne starania nie zawsze są oznaką bezpłodności, często dużą rolę może odgrywać tu po prostu stres. W takiej sytuacji warto jednak poprosić lekarza o przeprowadzenie dalszych, szczegółowych badań, które rozwieją wszelkie wątpliwości natury zdrowotnej.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.