Jak postępować w przypadku gorączki?

Normalna temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Podwyższenie się tej wartości jest niezawodnym znakiem, że doszło do infekcji. Objaw ten, zwłaszcza gdy gorączka wynosi więcej niż 37 stopni, zwykle powoduje niepokój i natychmiastowe sięgnięcie po środki przeciwgorączkowe. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

Organizm zaatakowany przez infekcję celowo podwyższa temperaturę. Jest to jedna z jego reakcji obronnych, gdyż w takich warunkach łatwiej jest mu neutralizować patogeny chorobotwórcze. W dodatku w wyższej temperaturze zarazki nie mogą się namnażać. Z medycznego punktu widzenia lekka gorączka jest więc pozytywnym zjawiskiem.

Pozwolić organizmowi na walkę

Nie da się ukryć, że podwyższona temperatura osłabia człowieka. Gdy więc gorączka się pojawia, warto przede wszystkim dać sobie odpoczynek i pozwolić organizmowi na walkę z infekcją. W przypadku niskiej gorączki nie powinno się też od razu sięgać po leki, nawet u dzieci, choć oczywiście trzeba kontrolować temperaturę. Jej znaczny wzrost może być groźny dla zdrowia, jednak często demonizuje się to zjawisko. Wprawdzie wysoka gorączka, przewyższająca 41 stopni, może doprowadzić do śmierci na skutek uszkodzenia białek tworzących mózg, jednak do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Organizm tylko w skrajnych przypadkach dopuszcza do takiego wzrostu temperatury. Niemniej jednak wysoka gorączka może być szkodliwa, zwłaszcza w przypadku niektórych grup pacjentów.

Komu gorączka może szczególnie zaszkodzić?

Wysoka temperatura, sięgająca 39 stopni, jest szkodliwa dla dzieci, kobiet w ciąży (a raczej ich nienarodzonych dzieci), osób z nadciśnieniem oraz pacjentów osłabionych, którzy na przykład niedawno przebyli inwazyjne zabiegi chirurgiczne. U tych grup pacjentów nie można dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury. Gdy pojawia się takie ryzyko, należy niezwłocznie zastosować leki obniżające gorączkę, na przykład paracetamol czy ibuprofen. W obniżeniu temperatury ciała pomocne są też zimne okłady, przykładane na czoło, a także kark, nogi i pachwiny. W skrajnych sytuacjach, na przykład u dzieci, stosuje się też chłodne kąpiele.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.