Jak pomóc w omdleniu?

Szybka reakcja podczas omdlenia jest bardzo ważna, ponieważ na pierwszy rzut oka nie wiadomo, czy to tylko chwilowe zasłabnięcie czy coś poważniejszego, np. zatrzymanie krążenia. Co robić, gdy jesteśmy świadkiem omdlenia? Jak się w takiej sytuacji zachować?

Omdlenie – przyczyny

Przyczyny omdlenia są bardzo różne. Może to być efekt drastycznej diety, choroby (nawet zwykłego wirusa), przebywania w dusznym pomieszczeniu, stresu, zmian zachodzących w organizmie w okresie ciąży, reakcja na leki czy jeden z objawów chorób układu krążenia.

omdlenia

Omdlenie – objawy

Osoba, która ma za chwilę zemdleć zazwyczaj wygląda „dziwnie”, może być blada, jakby nieobecna, by po chwil stracić równowagę i bezwładnie upaść. 

Omdlenie – co robić?

Połóż osobę w pozycji bezpiecznej. Jeżeli do zasłabnięcia doszło w kościele, tramwaju, sklepie lub innym zamkniętym pomieszczeniu, to warto wyprowadzić taką osobę na zewnątrz, ponieważ przyczyną omdlenia może być panująca duchota.

Nie jesteś w stanie samodzielnie udźwignąć poszkodowanego, a nikt z przechodniów lub gapiów Ci nie pomaga? Zwróć się personalnie do jakiejś osoby i powiedz: „Proszę mi pomóc przenieść osobę na świeże powietrze!”.

Personalne zwrócenie się do kogoś jest gwarancją, że ten ktoś pomoże. Prośby wypowiadane ogólnikowo do wszystkich (np. „Niech mi ktoś pomoże”) niestety nie zawsze skutkują.  Sprawdź czy wyczuwasz puls. Możesz delikatnie poklepać osobę po twarzy, by ją ocucić oraz mówić do niej, by sprawdzić czy zareaguje. Jeżeli w ciągu kilkunastu sekund nie zaczniesz wyczuwać pulsu, ani poszkodowany się nie ocuci, to przystąp do masażu serca i sztucznego oddychania, a inną osobę poproś o wezwanie karetki.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.