Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to poważna choroba, na którą nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa. O jej występowaniu może świadczyć uporczywe swędzenie i czerwone plamy na skórze. Niepokojących objawów jest jednak znacznie więcej. Co może świadczyć o występowaniu atopowego zapalenia skóry i jak łagodzić jego symptomy? Dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Jakie są przyczyny choroby?

Szacuje się, że około 20% ludzi na całym świecie zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Choroba najczęściej dotyka mieszkańców Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Większość naukowców jest zgodna co do tego, że decydującą rolę w jej rozwoju odgrywa czynnik genetyczny, choć niektórzy wskazują także na inne przyczyny. Mówi się chociażby o tym, że nadmierna higiena może wpłynąć na powstanie AZS.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba daje o sobie znać bardzo wcześnie – pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj już w okresie niemowlęcym, a znacznej większości przypadków ujawniają się do 5. roku życia. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należą zaczerwienienie, swędzenie i suchość skóry. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się w obrębie zgięć łokciowych i kolanowych, a także twarzy i szyi. Zauważalne jest również złuszczenie naskórka.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga ciągłej obserwacji pacjenta – to schorzenie, którego objawy nasilają się i mijają naprzemiennie. Łagodne postaci choroby leczy się za pomocą specjalnych maści i kremów przeciwzapalnych. Największą rolę odgrywa profilaktyka i łagodzenie dokuczliwych symptomów. Lekarstwa, które raz na zawsze pozwala uporać się z tą chorobą, jak do tej pory nie odkryto.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli o profilaktyce słów kilka

Profilaktyka AZS jest niezwykle ważna – odpowiednia pielęgnacja skóry może całkowicie zapobiec lub w znacznym stopniu złagodzić ostre ataki choroby. Dlatego zamiast kąpieli powinniśmy wybierać prysznic – zbyt długie przebywanie w chlorowanej wodzie może wywołać niechciane symptomy. Osoby zmagające się z tą uciążliwą chorobą nie powinny stosować kosmetyków zawierających mydło – warto wybierać specjalistyczne preparaty dostosowane do potrzeb skóry atopowej. Po myciu należy nacierać skórę środkiem natłuszczającym niezawierającym sztucznych konserwantów, na przykład oliwką. Warto unikać basenów z chlorowaną wodą oraz noszenia wełnianych ubrań, które podrażniają skórę.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.