Hemoroidy – jak radzić sobie z tym wstydliwym problemem?

Statystyki głoszą, że hemoroidy to problem, który dotyka co drugiego Polaka. Żylaki odbytu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie – są bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wstyd sprawia, że rzadko zgłaszamy się z tym problemem do lekarza i próbujemy leczyć się na własną rękę, co nie zawsze przynosi dobre efekty.

Jakie są przyczyny żylaków odbytu?

Wbrew powszechnej opinii, hemoroidy mogą pojawić się u osób w każdym wieku – nawet tych bardzo młodych. Do ich rozwoju może przyczynić się siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, gdyż powoduje to zaburzenia ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu. Najczęściej zmagają się więc z nimi osoby trudniące się pracą biurową, jeżdżące konno, a także kierowcy i kolarze. Nie bez winy jest także zła dieta – niewystarczająca ilość błonnika i wody może doprowadzić do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu, co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia hemoroidów. Powstawaniu żylakom odbytu sprzyjają także zmiany hormonalne, dlatego często zmagają się z nimi kobiety w ciąży.

Objawy hemoroidów

Zwiastunem hemoroidów jest świąd odbytu i jego okolic. Może pojawiać się także charakterystyczna wydzielina. Objawem nie pozostawiającym żadnych wątpliwości są guzki umiejscowione w okolicach odbytu. Czasem może występować również niewielkie krwawienie.

Leczenie hemoroidów

Leczenie jest oczywiście zależne od indywidualnego przypadku i stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju tabletki, maści i czopki o działaniu przeciwzapalnym. Oprócz tego zaleca się pić przynajmniej 2 litry wody dziennie i spożywać produkty bogate w błonnik. W przypadku zaawansowanych postaci żylaków stosuje się zastrzyki, a także laseroterapię.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Profilaktyka hemoroidów polega na eliminowaniu ze swojego życia przyczyn ich występowania – należy więc prowadzić aktywny tryb życia i przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania. Picie dużych ilości wody i spożywanie produktów bogatych w błonnik to absolutna podstawa!

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.