Hemoroidy – czy rzeczywiście są takie straszne?

Według badań statystycznych, hemoroidy posiada blisko 50% naszego społeczeństwa. Jednak nie wszystkie przypadki wymagają leczenia operacyjnego. Niektóre z nich można samodzielnie wyleczyć w domu, stosując nasiadówki z kory dębu oraz specjalistyczne kremy dostępne do kupienia w aptece.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy same w sobie nie są niczym złym. To po prostu guzki wypełnione krwią, które w pewien sposób uszczelniają końcowy odcinek przewodu pokarmowego i umożliwiają poprawne wydalanie stolca. Wszystko jest w porządku, puki nie mają przerośniętego rozmiaru i nie wykazują problemów z wydalaniem krwi. Zdrowe guzki (poduszeczki) powinny opróżniać się całkowicie z krwi podczas zachodzenia procesu wypróżniania. Jeżeli tego nie zrobią, to po pewnym czasie pojawia się stan zapalny.

Stan zapalny z czasem obejmuje tkanki odbytu – choroba hemoroidalna.

hemoroidy-odbytu-wewnetrzne-i-zwenętrzne

Hemoroidy – objawy

Początkowym objawem występowania problemów z hemoroidami jest  świąd okolicy odbytu, a następnie pojawienie się krwi w stolcu, co jest wynikiem częstych zaparć. Po pewnym czasie tej krwi jest coraz więcej, może ona występować nawet wtedy, gdy wizyta w toalecie nie wiąże się z wypróżnieniem, a na przykład tylko z oddaniem moczu. W końcowym stadium rozwoju choroby dochodzi do tego, że hemoroidy są bardzo wyczuwalne lub pojawiają się na zewnątrz odbytu.

Hemoroidy mogą dotknąć każdego, ale najczęściej chorują na nie osoby prowadzące niezdrowy styl życia, mające problemy z zaparciami, pracujące przy komputerze lub jeżdżące konno czy na rowerze.

DSC_5154

Hemoroidy – jak leczyć?

Leczenie hemoroidów warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który przepisze skierowanie do proktologa. Specjalista oglądnie zewnętrzną część odbytu oraz przy pomocy wziernika również jego środek. Jest to badanie bezbolesne.

Lekarze bardzo często zalecają stosowanie czopków, maści i kremów na hemoroidy, nawet gdy równolegle zalecają inne leczenie.

Główne leczenie może polegać na wycięciu operacyjnym guza, założeniu specjalnych gumek, dzięki którym hemoroid samodzielnie umiera, laseroterapii, krioterapii lub ostrzykiwaniu.

Wbrew pozorom, specjalistyczne leczenie hemoroidów nie jest bolesne. Tylko w przypadku zabiegów operacyjnych stosuje się znieczulenie ogólne lub zzo. We wszystkich innych przypadkach pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.