Hemofobia

Nawet najodważniejsze osoby mogą mieć jakieś fobie. Jedną z bardzo popularnych w dzisiejszym społeczeństwie jest hemofobia, czyli strach przed krwią. Skąd się bierze takie uprzedzenie i jak z nim walczyć?

Choć hemofobia jest dość nieznaczącą fobią, która raczej nie utrudniam nam naszego codziennego życia, to warto z nią walczyć, by pozbyć się strachu i przełamać własne słabości. Ja należę właśnie do tych osób, które wiedzą jak to jest bać się krwi. W moim przypadku fobia narodziła się w konkretnym momencie, gdy niespodziewanie zemdlałam podczas rutynowego pobierania krwi w ośrodku zdrowia. Od tego czasu panicznie boję się nie samego widoku krwi, a przede wszystkim pobierania jej. Choć mam już pewien wiek, to na takie zabiegi muszę iść z osobą towarzyszącą, bo obawiam się, że ponownie zemdleję lub w ogóle nie dam sobie pobrać krwi.

Nurse collecting a blood from a patient

Jestem również przekonana, że z każdą fobią można walczyć. Tego też doświadczyłam na własnej skórze. Kiedyś bałam się latać, a konkretnie przerażał mnie moment startu aż do chwili, w której samolot osiąga poziom (a nie pion, jak przy wzbijaniu się w przestworza) oraz lądowania, aż do chwili całkowitego zatrzymania samolotu. Kiedyś każda podróż samolotem wiązała się ze spoconymi dłońmi, problemami żołądkowymi oraz kołataniem serca. Była dla mnie wielkim stresem, który towarzyszył mi jeszcze przez zazwyczaj całą kolejną dobę.

Wszystko się zmieniło, gdy zaczęłam latać z córką, która pierwszy raz podróżowała w samolocie, gdy miała około roku. Musiałam skupić się na tym, by ją zabawić, by nie płakała na pokładzie, by się nie bała. Sama też musiałam udawać, że się nie boję, bo dziecko przecież czuje wszystkie nastroje rodzica. I tym oto sposobem, po paru lotach z córką, rzeczywiście przestałam się bać.

images-1Jak wyleczyć się z hemofobii?

Jedną z podstawowych metod wychodzenia z jakiejkolwiek fobii jest świadome i kontrolowane wystawianie się na kontakt z czynnikiem, który powoduje nasz strach. Tę metodę praktykują psycholodzy, którzy profesjonalnie pomagają wielu osobom zwalczyć uciążliwe uprzedzenie.

Hemofobia – co to właściwie jest?

Hemofobia może mieć różne oblicza. Najczęściej jest to lęk przed pobieraniem krwi, w innych przypadkach przed samym widokiem, a jeszcze w innych przed wszystkim co się z nią wiąże. Niektóre osoby zmagają się ze wszystkimi obliczami hemofobii. Oni mają zdecydowanie najtrudniej.

Większość fobii naradza się z jakiegoś powodu. Najczęściej przyczyniają się do tego przykre zdarzenia, których doświadczyliśmy w dzieciństwie lub w dorosłości. W niewielu przypadkach znaczenie mają czynniki genetyczne. Ja na pewno odziedziczyłam strach przed lataniem od mojej mamy, ale na szczęście tę fobię mam już za sobą.

Osoby cierpiące na hemofobię najczęściej doznają omdlenia na widok krwi. W moim przypadku jest trochę inaczej, ponieważ cierpię na fobię pobierania krwi, czyli mdleję w momencie, w którym pielęgniarka zasysa krew strzykawką. Sam widok krwi i moment wbijania igły zupełnie mi nie przeszkadzają.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.