Epilepsja – czym jest i jakie daje objawy?

Epilepsja to choroba znana powszechnie jako padaczka. Jest to zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych, które objawiają się napadami padaczkowi, w czasie których najczęściej występują drgawki, chwilowa utrata przytomności, ślinotok i szczękościsk. Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych.

Czym jest padaczka?

Padaczka to choroba spowodowana zaburzeniami funkcjonowania niektórych komórek mózgowych. Do napadu padaczkowego dochodzi w wyniku gwałtownych wyładowań bioelektrycznych grupy komórek nerwowych. Przyczyną epilepsji mogą być zmiany w  reaktywności lub stanie fizjologicznym części lub całości mózgu. Napady padaczkowe mogą u każdego wyglądać inaczej. Wyróżnia się napady małe – polegające chwilowej utracie świadomości i na przykład wpatrywaniu się w jeden punkt oraz napady duże – objawiające się drgawkami, ślinotokiem, utratą przytomności i szczękościskiem.

Kto może zachorować na padaczkę?

Epilepsja jest bardzo powszechną chorobą, choruje na nią około 1 procenta populacji, w Polsce cierpi na nią około 400 tysięcy osób. Co dziesiąty człowiek może doświadczyć napadu padaczkowego przynajmniej raz w życiu. Wskazaniem do diagnostyki choroby jest jednak wystąpienie przynajmniej dwóch napadów. Na padaczkę zachorować można w każdym wieku, jednak najczęściej pierwsze objawy choroby występują w pierwszym roku życia i po ukończeniu 60 roku życia.

Jakie są główne przyczyny padaczki?

Dokładne przyczyny epilepsji nie zostały jeszcze jednoznacznie określone. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów choroby. Najczęściej do napadów padaczkowych dochodzi u osób, które doświadczyły urazu głowy. Epilepsja może być też spowodowana nowotworem, udarem, krwawieniem podpajęczynówkowym, zapalenia opon mózgowych lub mózgu, toksyczno-metabolicznym uszkodzeniem tkanki mózgowej, u dzieci przyczyną mogą być również uwarunkowania genetyczne. U osób starszych padaczka może być wywołana przez niedokrwienie mózgu, a u niemowląt być spowodowana urazem mózgu w okresie okołoporodowym.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.