Czym zajmuje się urolog? Jak wygląda wizyta u urologa?

Urolog to obok ginekologa i wenerologa, jeden z tych lekarzy, do których większość z nas wstydzi się iść. Pacjenci zazwyczaj odczuwają znaczny stres przed pierwszą wizytą u lekarza posiadającego jedną z wyżej wymienionych specjalizacji. Jednak tak naprawdę wizyta u niego nie musi być ani dyskomfortowa ani wstydliwa. Przekonaj się, jak rzeczywiście przebiega i z jakimi dolegliwościami warto udać się do urologa.

Lekarz urolog leczy choroby związane z układem moczowo-płciowym kobiet i mężczyzn. Najczęściej zgłaszają się do niego pacjenci podejrzewający u siebie nietrzymanie moczu, cierpiący na nawracające infekcje układu moczowego lub mający zaburzenia erekcji. Urolog leczy również stany zapalne i choroby zewnętrznych narządów płciowych, wszelkie zaburzenia pracy pęcherza, a także nowotwory prostaty, jąder, nerek czy pęcherza moczowego.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u urologa?

Najczęściej na konsultację urologiczną kierują lekarze rodzinni. Bardzo często informują dokładnie swoich pacjentów, jak powinni się do niej przygotować. Najczęstszymi zaleceniami jest wzięcie ze sobą wyników badań krwi i moczu oraz ewentualnie USG, jeśli było wcześniej wykonywane. Pacjent powinien także przypomnieć sobie, jakie leki obecnie stosuje i jakie niedawno zakończył brać. Chodzi nie tylko o preparaty przepisywane na receptę, ale również leki bez recepty i ziołowe.

uro3

Które problemy zdrowotne powinny zmobilizować nas do wizyty u urologa?

Lista schorzeń zdrowotnych, z którymi warto zgłosić się do urologa jest dość długa, ponieważ specjalista ten zajmuje się zarówno leczeniem chorób układu moczowego, jak i rozrodczego. Do problemów zdrowotnych, których wystąpienie powinno zmobilizować nas do konsultacji lekarskiej zaliczamy: nietrzymanie moczu, dyskomfort podczas oddawania moczu oraz wyraźna zmiana w częstotliwości korzystania z toalety (zarówno zwiększenie jej, jak i zmniejszenie), ból w dolnej części pleców i w podbrzuszu, zaczerwienienie i obrzęki prącia oraz zaburzenia erekcji.

Jak przebiega badanie?

Odpowiedzi na to pytanie poszukują chyba wszyscy pacjenci, którzy mają przed sobą widmo pierwszej wizyty u urologa. Warto powiedzieć, że nie zawsze badanie urologiczne będzie stresujące. Wszystko zależy od tego, z jakim dokładnie problemem przychodzimy do lekarza. W przypadku kobiet najczęściej wykonuje się USG z pełnym pęcherzem oraz manualne badanie podbrzusza, dolnej części pleców i ujścia cewki moczowej. Mężczyźni zgłaszający się z podejrzeniem prostaty będą poddani badaniu prostaty, które wykonuje się przez odbyt. Choć dla większości z nich nie jest to najbardziej komfortowe badanie, to jednak jest w takiej sytuacji niezbędne i trwa dosłownie kilka minut.

Nietrzymanie moczu – przygotuj dzienniczek mikcji!

Pacjenci udający się do urologa z problemem nietrzymania moczu powinni najpierw przygotować sobie dzienniczek mikcji. Można go pobrać np. z sieci, wydrukować i przez pewien czas skrupulatnie wypełniać. W dzienniczku zapisuje się częstotliwość i ilość oddawanego codziennie moczu. Stanowi on doskonałe narzędzie podglądowe dla lekarza.

uro2

Przygotowując się do wizyty u urologa, przed którą odczuwamy duży stres, warto pamiętać o tym, że specjalista w swojej wieloletniej karierze spotkał się już z różnymi, nawet najbardziej wstydliwymi przypadkami, więc na pewno nie będzie nas oceniał. Większość pacjentów, którzy właśnie odbyli swoją pierwszą tego typu wizytę zgodnie twierdzi, że wyobrażenia były gorsze niż rzeczywistość, a cała wizyta przebiegała w komfortowej i przyjaznej atmosferze. Na samym końcu warto dodać, że do urologa potrzebujemy skierowanie, jeśli nie decydujemy się na wizytę prywatną.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Jedna myśl na temat “Czym zajmuje się urolog? Jak wygląda wizyta u urologa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.