Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra to lekarz, z którym każdy z nas miał wielokrotnie do czynienia. Odwiedzaliśmy go będąc dziećmi, a teraz udajemy się do niego z własnymi pociechami. Czy mimo wszystko wiemy dokładnie jaki jest zakres pracy tego specjalisty?

Pediatra specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób, na które cierpią dzieci. Wbrew pozorom nie zajmuje się jedynie błahymi infekcjami, tak często występującymi wśród małych pacjentów. To specjalista, który posiada szeroką wiedzę nie tylko na temat powszechnych chorób, ale też różnego rodzaju schorzeń genetycznych czy psychologicznych. Pediatra może szybko wychwycić nieprawidłowości w rozwoju naszego dziecka, a także wyczulić nas na objawy i zachowania, które mogą być niepokojące.

ped1

Od kiedy zacząć odwiedzać pediatrę?

Niemowlęta powinny być objęte regularną opieką pediatryczną, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że ich rozwój przebiega zgodnie z normą. Pierwsza wizyta u pediatry powinna mieć miejsce między czwartym, a siódmym miesiącem życia naszego malucha. Specjalista powinien dokładnie zbadać, zważyć i zmierzyć nasze dziecko, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Lekarz udzieli nam również szczegółowych informacji na temat niezbędnych szczepień, a także terminów, w których powinny zostać przeprowadzone.

Kiedy należy niezwłocznie udać się do pediatry?

W przypadku niemowląt i bardzo małych wszelkie niepokojące objawy występujące u dziecka warto skonsultować z pediatrą. Nawet jeśli okaże się, że dziecku nic nie dolega konsultacja ze specjalistą przynajmniej uspokoi rodziców. Warto również skonsultować z pediatrą wszelkie zachowania dziecka, które wzbudzają nasze zaniepokojenie, a także sposób żywienia malucha. Z nieco większymi dziećmi sprawa jest nieco prostsza, bo same mogą powiedzieć rodzicom, że boli je brzuch lub gardło. Nigdy nie należy bagatelizować tych informacji, bo pozornie niegroźne objawy mogą bardzo szybko się zaostrzyć.

ped2

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Poza szeroką wiedzą w przypadku pediatrów bardzo ważnym czynnikiem jest ich podejście do dzieci oraz otwartość na kontakt z rodzicami, w tym między innymi udzielanie odpowiedzi na nurtujące ich pytanie i rozwiewanie wszelkich wątpliwości. Zanim wybierzemy się na pierwszą wizytę do lekarza możemy zasięgnąć porady u znajomych, których dzieci korzystają już z opieki pediatrycznej. Opinie na temat poszczególnych lekarzy możemy również znaleźć w Internecie. Dzięki dobrej opiece pediatrycznej nasze dziecko będzie rozwijać się zdrowo, a wszelkie schorzenia zostaną wykryte odpowiednio wcześnie. Jeśli zastanawiasz się czy w Twoim mieście jest lekarz pediatra to koniecznie sprawdź placówki EMC na stronie http://www.emc-sa.pl/uslugi/pediatria

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.