Czym zajmuje się kardiolog, jakie choroby leczy?

Osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego powinny być pod stałą opieką kardiologa. Jednak zanim do niego trafią, to najpierw muszą zauważyć u siebie pewne objawy, które będą powodem do odbycia pierwszej wizyty u specjalisty „od serca”. O jakich symptomach mowa?

Rolą kardiologa jest przede wszystkim rozpoznanie wrodzonych chorób kardiologicznych oraz zinterpretowanie wyników badań typu EKG czy echo serca lub wysłanie pacjenta na te badania. Po zdiagnozowaniu schorzeń kardiologicznych lekarz zaleca odpowiednie leczenie.

Praca lekarza kardiologa jest niezwykle cenna. Szczególnie w obecnych czasach, w których odnotowuje się wzrost zgonów z powodu chorób serca lub ogólnie układu krążenia. W społeczeństwie rośnie również ilość pacjentów, u których diagnozuje się nadciśnienie tętnicze, co doprowadziło do wyłonienia się oddzielnej „dziedziny” kardiologii, czyli hipertensjologii.

kar2

Z jakimi objawami należy udać się do kardiologa?

Zazwyczaj na pierwszą wizytę do poradni kardiologicznej kierują lekarze rodzinni. To oni na podstawie wywiadu diagnozują u pacjenta podejrzenie np. nadciśnienia tętniczego czy choroby wieńcowej. Do specjalisty powinny się zgłosić również osoby po zawale. Często trafiają do niego także pacjenci z podejrzeniem wrodzonych wad serca.

Jak wygląda praca lekarza kardiologa?

Do głównych zadań specjalisty należy diagnozowanie chorób serca i naczyń krwionośnych oraz wdrażanie odpowiedniego leczenia (zarówno w postaci leków, jak i rehabilitacji), a także kierowanie na leczenie operacyjne.

Najczęściej diagnozowane choroby u kardiologa:

  • choroba wieńcowa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • niewydolność serca,
  • zawał,
  • dławica piersiowa,
  • zaburzenia rytmu pracy serca,
  • wady serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

Najczęściej wykonywane badania kardiologiczne:

echo serca,

EKG,

holter,

echokardiograficzna próba obciążeniowa,

rezonans magnetyczny,

test wysiłkowy.

kar7

Przyszłość kardiologii

Kardiologia jest uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ogólny rozwój nauki i całej medycyny, ale przede wszystkim z powodu rosnącej liczby osób chorujących na serce. Można wręcz powiedzieć, że schorzenia kardiologiczne to prawdziwa plaga XXI wieku. Na pewno rozwój kardiologii będzie w najbliższych latach jeszcze szybciej postępował, dzięki czemu pacjenci będą mogli być leczeni skuteczniej, mniej inwazyjnie i jeszcze bardziej bezpiecznie.

Kardiologia zapobiegawcza

Jednym z odłamów tej dziedziny medycyny jest kardiologia zapobiegawcza, która skupia się wokół prewencji. Jej głównym celem jest edukacja społeczeństwa, która ma się przyczynić do wzrostu świadomości i zmniejszenia zapadalności na schorzenia kardiologiczne. Promując zdrowy styl życia, edukując, jak zwalczyć otyłość i rzucić palenie, podkreślając wagę codziennej dawki ruchu i uświadamiając, że szybkie wykrywanie schorzeń układu krążenia jest niezwykle istotne, daje dużą szansę na osiągnięcie zamierzonego efektu.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.