Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem problemów związanych z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów wewnętrznych oraz produkowanymi przez nie hormonami. Schorzenia tego typu mogą być bardzo uciążliwe i niebezpieczne. W jakiej sytuacji należy koniecznie udać się na wizytę do endokrynologa?

Endokrynologia większości z nas kojarzy się z chorobami tarczycy, jednak specjaliści z tej dziedziny medycyny zajmują się również innymi gruczołami, do których należą przytarczyce, jajniki, jądra, przysadka, nadnercza, trzustka i podwzgórze. Gruczoły te zajmują się produkcją ważnych dla naszego organizmu hormonów, niestety zdarza się, że wytwarzają ich zbyt mało lub zbyt dużo.

Kiedy należy wybrać się do endokrynologa?

O nieprawidłowej pracy gruczołów wewnętrznych może świadczyć wiele różnych objawów. W przypadku dzieci niepokojącymi sygnałami mogą być zaburzenia wzrostu, czy też przedwczesne dojrzewanie. Symptomem świadczącym o problemach endokrynologicznych często bywają też zaburzenia masy ciała – zarówno nagły przyrost, jak i spadek wagi. Do innych objawów, których nie powinniśmy lekceważyć należą:

  • nadmierne owłosienie,
  • wypadanie włosów,
  • trądzik,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zaburzenia libido (zbyt wysokie lub zbyt niskie),
  • nadmierna potliwość,
  • nadmierna senność lub nadpobudliwość,
  • obrzęki (przede wszystkim rąk i stóp).

choroba hashimoto 5

Choroby tarczycy

Wśród najbardziej powszechnych chorób diagnozowanych i leczonych przez endokrynologa znajdują się choroby tarczycy, takie jak np. nadczynność i niedoczynność tego gruczołu. Oznacza to, że tarczyca produkuje nadmierną lub niedostateczną ilość hormonów. Często do endokrynologa trafiają osoby cierpiące na chorobę Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Na tarczycy mogą również pojawić się guzy – niektóre z nich są niegroźne dla zdrowia, ale zdarzają się również przypadki złośliwych nowotworów tarczycy.

Jakie inne schorzenia może zdiagnozować endokrynolog?

W przypadku każdego z gruczołów mogą wystąpić inne zaburzenia i choroby. Jeśli nadnercza produkują zbyt dużo kortyzolu może to oznaczać, że cierpimy na tzw. zespół Cushinga. Zaburzenia pracy trzustki mogą świadczyć o występowaniu u chorego cukrzycy, wtedy leczenie kontynuowane jest u diabetologa. Endokrynolog zajmuje się także problemami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem jajników i jąder, co często jest przyczyną zaburzeń płodności, przedwczesnej menopauzy i andropauzy lub u młodych przedwczesnego dojrzewania.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.