Czym zajmuje się dermatolog? Jakie są metody leczenia w dermatologii?

Choć większości z nas dermatolog kojarzy się z leczeniem problemów trądzikowych, to zakres jego działania jest o wiele szerszy. Podstawą jego pracy jest pomoc osobom z różnorodnymi problemami skórnymi, począwszy od nadmiernego przetłuszczania się cery, poprzez przesuszenie naskórka, aż do poważniejszych problemów, jak np. AZS.

Dermatolog leczy też grzybicę, egzemę i łuszczycę oraz wszelkie problemy dermatologiczne obejmujące skórę głowy i paznokcie. Zajmuje się również niepokojącymi zmianami skórnymi, jak np. pieprzyki diagnozowane w kierunku nowotworu. Podobnie jest z kurzajkami, kaszakami czy tłuszczakami. I wbrew pozorom to jeszcze nie wszystko.

Dermatolog leczy również problemy skórne natury kosmetycznej, jak nierówny koloryt skóry, teleangiektazje, rozszerzone pory, rumień. Trzeba również podkreślić, że dziedziną powiązaną z dermatologią jest wenerologia, dlatego do takiego specjalisty będziemy się zgłaszać również z problemami skórnymi pojawiającymi się na narządach płciowych, które mogą sugerować chorobę weneryczną.

der1

Różne odłamy dermatologii

Ogólnie rzecz biorąc, dermatolog przeprowadza diagnostykę i wprowadza leczenie zmian skórnych oraz dotyczących skóry głowy i paznokci. Natomiast dermatolog ze specjalizacją z wenerologii będzie dodatkowo zajmował się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wielu dermatologów robi też specjalizację z medycyny estetycznej, by przeprowadzać zabiegi typu powiększanie ust, usuwanie zbędnego owłosienia laserem, mezoterapia igłowa, leczenie nadpotliwości toksyną botulinową i wiele innych.

Jak przebiega wizyta u dermatologa?

der3Najczęściej na samym początku przeprowadza się wywiad, z którego lekarz dowiaduje się o dolegliwościach pacjenta, jego przewlekłych chorobach i aktualnie stosowanych lekach. Następnie wykonywane są oględziny chorego miejsca. Wiele zmian dermatologicznych można ocenić gołym okiem – np. grzybicę, łuszczycę, trądzik różowaty.

Lekarze w swojej pracy często korzystają również z dermatoskopu, który zapewnia lepszą widoczność zmian i umożliwia dokładniejszą diagnostykę. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku zmian barwnikowych lub wstępnej diagnozy pieprzyków pod kątem raka.

Następnie na podstawie postawionej wstępnej diagnozy, kieruje się pacjenta do dalszego leczenia czy na dodatkowe badania. Podejrzenie choroby bakteryjnej będzie wiązało się ze zleceniem wymazu skóry, a w przypadku choroby grzybiczej najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie badania mikrobiologicznego. W niektórych przypadkach dermatolodzy zalecają również ogólne badania diagnostyczne, jak morfologia czy stężenie hormonów. Warto również wspomnieć o tym, że wiele chorób dających objawy dermatologiczne, ma swoje podłoże w chorobach alergicznych, dlatego niezwykle często dermatolodzy kierują swoich pacjentów również do alergologa.

Jakie leki mogą zostać przepisane przez dermatologa?

Bardzo często dermatolodzy wypisują swoim pacjentom leki specjalnie robione w aptece, które są stricte przeznaczone do leczenia konkretnego problemu skórnego. Mogą to być nie tylko maści, ale również kremy, toniki czy preparaty do codziennego mycia skóry. Dermatolodzy często przepisują też gotowe leki dostępne w aptekach bez recepty, a także zalecają stosowanie niektórych preparatów bez recepty czy konkretnych kosmetyków do codziennej higieny. Choroby weneryczne, bakteryjne lub trądzik mogą także wymagać zastosowania antybiotykoterapii. Natomiast inne problemy skórne, jak przebarwienia, rozszerzone naczynka czy nadmierne owłosienie są kierowane na laseroterapię.

W przypadku niepokojących pieprzyków i innych zmian barwnikowych skóry, które pod dermatoskopem zostały uznane za potencjalnie nowotworowe, najczęściej pojawia się konieczność wycięcia chirurgicznego i oddania pobranych w ten sposób tkanek do badania histopatologicznego.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.