Czym jest szpiczak mnogi?

Szpiczak mnogi (plazmocytowy) to choroba nowotworowa, spowodowana rozrostem komórek plazmatycznych, które występują w szpiku kostnym. Zmiany nowotworowe pojawiają się najczęściej w kościach – głównie czaszki, kręgosłupa i żeber. Niestety ze względu na nietypowe objawy, choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania.

Jak rozwija się szpiczak mnogi?

Rozrost komórek plazmatycznych u osób cierpiących na szpiczaka powoduje niszczenie kości i wypieranie zdrowych komórek ze szpiku. W wyniku osteolizy nowotworowej w kościach powstają znaczne ubytki, co powoduje częste łamanie się kości. U niektórych chorób może wystąpić całkowite wyniszczenie niektórych kości – na przykład kręgów kręgosłupa, czy też żeber objętych chorobą. Szpiczak produkuje białko, które po przedostaniu się do krwi może doprowadzić do niewydolności nerek.

Jak rozpoznać szpiczaka?

Objawy szpiczaka nie są jednoznacznie. Chory może odczuwać długotrwałe osłabienie lub skarżyć się na dolegliwości przypominające zwykłe przeziębienie. U osób cierpiących na szpiczaka bardzo często pojawia się również anemia, gdyż za produkcję czerwonych krwinek odpowiada zainfekowany szpik kostny. Kolejnym symptomem charakterystycznym dla szpiczaka są częste złamania kości. Bardzo niepokojącym objawem są również złe wyniki badań krwi – między innymi rosnące OB.

Jak leczy się szpiczaka?

Niestety szpiczak jest nowotworem, który wciąż uznawany jest za nieuleczalny. Przy odpowiednim leczeniu chorobę można jednak ujarzmić, a pacjent może przez wiele lat cieszyć się normalnym życiem. Bardzo ważne jest jednak wczesne wykrycie nowotworu, najlepiej zanim dojdzie do uszkodzenia i niewydolności nerek. Po zdiagnozowaniu szpiczaka chory najczęściej poddawany jest chemioterapii, a w dalszym etapie leczenia przeprowadzany jest przeszczep szpiku – autologiczny (przeszczepiane są komórki macierzyste chorego) lub od dawcy.

Kto może zachorować?

Przyczyny szpiczaka niestety nie są do końca znane. Uznaje się jednak, że szczególnie narażeni na chorobę są mężczyźni powyżej 55 roku życia. Nie ma dowodów świadczących o tym, że szpiczak jest schorzeniem dziedzicznym.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.