Czym jest refluks i jak się go leczy?

Refluks to nieprzyjemna dolegliwość, na którą skarży się coraz więcej osób. Pieczenie za mostkiem i zgaga po obfitym posiłku, czy też gdy przebywamy w pozycji leżącej zwykle nie oznaczają choroby, ale jeśli występują codziennie lub kilka razy w tygodniu warto zwrócić się o poradę do gastrologa.

Czym jest refluks?

Z refluksem mamy do czynienia w sytuacji, w której pojawiają się przypadłości związane z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Przypadłość ta związana jest z nieprawidłowym działaniem zwieracza dolnego przełyku, który u osoby zdrowej powinien zamykać się zaraz po przedostaniu się pokarmu do żołądka. Długotrwałe i stałe przedostawanie się treści kwasowej z żołądka do przełyku może prowadzić do stanów zapalnych.

Komu grozi refluks?

Na chorobę refluksową najczęściej narażone są osoby cierpiące na cukrzycę, problemy hormonalne, nadwagę oraz uzależnione od alkoholu. Bardzo duży wpływ na wystąpienie refluksu ma także nieprawidłowa dieta, często objawy zgagi występują również w trakcie ciąży. Niektóre symptomy refluksu żołądkowo-przełykowego, takie jak charakterystyczne pieczenie w mostku, bardzo przypominają objawy zawału serca. Do innych objawów należą ból brzucha, zarzucanie treści żołądka do przełyku i zgaga.

Diagnozowanie refluksu

W diagnostyce refluksu najskuteczniejszą metodą jest gastroskopia, która pozwala lekarzowi na dokładne sprawdzenie stanu zwieracza przełyku, a także stwierdzenie zmian zapalnych w samym przełyku. Inną, rzadziej stosowaną metodą diagnostyczną jest manometryczne badanie przełyku, które pozwala na całodobowe kontrolowanie ciśnienia i Ph w przełyku.

Jak leczyć refluks?

Osobom cierpiącym na zaawansowaną formę choroby zaleca się leczenie farmakologiczne, a nawet operację zwieracza przełyku. Nieprzyjemne objawy choroby można jednak złagodzić poprzez odpowiednią dietę. Należy unikać cytrusów, czekolady, napojów gazowanych, a także alkoholu i papierosów. Ulgę choremu przyniesienie również spanie na wysokiej poduszce lub łóżku z unoszonym wezgłowiem.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.