Czym jest osteofitoza i na czym polega jej leczenie?

Osteofitoza jest objawem choroby zwyrodnieniowej, która najczęściej występuje na krawędziach trzonów kręgowych lub w okolicach stawów biodrowych, kolanowych, a także dłoni i palców. Bardzo często utrudnia poruszanie się, chodzenie i zginanie kończyn. Ze względu na charakterystyczne objawy i częstość występowania osteofitoza jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych objawów choroby zwyrodnieniowej.

Jakie są objawy osteofitozy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów osteofitozy jest pojawienie się osteofitów, czyli wypustek kostnych. Najczęściej występują one w obrębie trzonów kostnych, a także stawów (kolanowych, biodrowych oraz palców i dłoni). Osteofity widoczne są wyraźnie na zdjęciach rentgenowskich. Pojawienie się wypustek kostnych związane jest z chorobą zwyrodnieniową, która powoduje liczne zmiany w tkance kostnej, w tym między innymi zagęszczenie i twardnienie kośćca, utratę masy chrząstki stawowej, torbiele przy kręgach i stawach oraz owrzodzenie. O osteofitozie świadczyć może ostry ból towarzyszący zginaniu kończyn, stany zapalne stawów oraz ograniczenie zakresu ruchu.

Jakie są przyczyny osteofitozy?

Występowanie osteofitozy jest mocno powiązane z wiekiem. Procesy starzenia przyczyniają się do osłabienia kośćca i stawów. Ryzyko osteofitozy jest znacznie wyższe u osób z genetycznymi predyspozycjami do chorób reumatycznych. Choroba bardzo często występuje również u sportowców, którzy narażeni są na kontuzje stawów i kości. Duży wpływ na rozwój choroby zwyrodnieniowej ma również nadwaga, która przyczynia się do zbyt dużego obciążenia stawów, zwłaszcza kolanowych.

Na czym polega leczenie osteofitozy?

Leczenie osteofitozy opiera się przede wszystkim na rehabilitacji, fizykoterapii i terapii farmakologicznej. Metody rehabilitacji dostosowane są zawsze do stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. W zaawansowanym stadium choroby konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega najczęściej oczyszczeniu stawu z narośli kostnych przeprowadzanym w trakcie zabiegu artroskopowego.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)