Czym jest kolonoskopia i kiedy należy ją wykonać?

Kolonoskopia jest badaniem, które ma na celu obejrzenie jelita grubego pacjenta za pomocą endoskopu (kolonoskopu), czyli długiej i wąskiej sondy. Jest to najskuteczniejszy sposób na zdiagnozowanie raka jelita grubego, a także innych schorzeń błony śluzowej jelita, takich jak polipy, czy choroby zapalne. Czy kolonoskopii należy się obawiać?

Jak dokładnie wygląda badanie?

W trakcie kolonoskopii lekarz wprowadza kolonoskop przez bańkę odbytnicy, a następnie przemieszcza go przez wszystkie części jelita grubego (esicę, okrężnicę zstępującą, poprzecznicę, okrężnicę wstępującą aż do zastawki krętniczo-kątniczej). Opis ten nie brzmi zbyt zachęcająco i przeraża wielu chorych, którzy za wszelką chcą uniknąć lub przesunąć w czasie to badanie. Niestety takie zachowanie jest nie tylko nierozsądne, ale też niebezpieczne. Kolonoskopia wcale nie musi być bolesna i nieprzyjemna. Badanie może zostać wykonane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dzięki czemu pacjent uniknie nieprzyjemnych odczuć.

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Badanie kolonoskopowe wykonywane jest najczęściej w celu profilaktyki raka jelita grubego. Na kolonoskopię powinny zgłosić się również osoby, u których występują niepokojące objawy, takie krwawienie z jelita, czy też częste zaparcia lub biegunki. Kolonoskopia wykonywana jest także u osób, u których wykryto polipy jelita grubego.

Co jeszcze umożliwia badanie?

W trakcie kolonoskopii lekarz może nie tylko ocenić stan błony śluzowej jelita grubego, ale też za pomocą dodatkowych narzędzi pobrać jej wycinki do badania histopatologicznego. To jednak nie wszystko. W trakcie badania możliwe jest również usunięcie polipów, tamowanie krwawień, poszerzanie zwężeń jelitowych, a w przypadku nowotworów zmniejszenie masy guza w celu udrożnienia jelita.

Kolonoskopia ratuje życie

Wczesne wykrycie raka jelita grubego daje choremu szansę na powrót do zdrowia i normalnego życia. Na chorobę tą narażeni są zwłaszcza ludzie starsi, dlatego kolonoskopii powinny podać się osoby, które przekroczyły 55 rok życia.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.