Czym jest bezdech senny i jak wpływa na organizm?

Bezdech senny to schorzenie, które może być bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. Powoduje wiele nieodwracalnych zmian w organizmie, a pośrednio może być przyczyną wypadków komunikacyjnych, gdyż osoby cierpiące na bezdech mogą zasnąć lub zasłabnąć za kierownicą samochodu.

Jak objawia się bezdech senny?

Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny często nie są świadome choroby. Jednym z charakterystycznych objawów tego schorzenia jest chrapanie. Może mieć ono również inne przyczyny, jednak osoby chorujące na bezdech zawsze chrapią. W trakcie snu mięśnie górnych dróg oddechowych ulegają rozluźnieniu, obniża się również napięcie gardła i języka. Dochodzi wówczas do opadania języczka i podniebienia miękkiego, co z kolei powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych. Zwężenie dróg oddechowych może utrudniać nabranie powietrza i wywoływać chrapanie. U niektórych spowodowane jest ono nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych (np. skrzywienie przegrody nosowej, wydłużenie podniebienia miękkiego, przerośnięty języczek, powiększenie migdałków), nadciśnieniem, otyłością lub spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu. Każda chrapiąca osoba powinna jednak zgłosić się do lekarza w celu sprawdzenia, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie jest chwilowe zatrzymanie oddychania, czyli właśnie bezdech senny.

Jak bezdech senny wpływa na nasze zdrowie?

U osób chorych na bezdech obturacyjny zwężenie górnych dróg oddechowych w trakcie snu jest bardzo duże. Powoduje to przerwy w oddychaniu, które mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się wielokrotnie w ciągu nocy. Chory odczuwa wówczas wrażenie duszenia się i przebudza się na chwilę. Osoby z bezdechem z powodu niedotlenienia organizmu narażone są na wiele chorób, między innymi na cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, depresję, a także ryzyko zawałów i udarów. Bardzo często są chronicznie zmęczoone, niewyspane i mają problemy z koncentracją, co jest groźne szczególnie w przypadku kierowców. Bezdechu sennego nie należy więc lekceważyć.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.