Czym grozi wysoki poziom trójglicerydów?

Trójglicerydy to tłuszcze proste, które odgrywają bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Są jednym z głównych składników tkanki tłuszczowej i wykorzystywane są do produkcji energii. Co jednak grozi osobom, u których poziom trójglicerydów przekroczy dopuszczalną normę?

Skąd biorą się trójglicerydy i jaką rolę pełnią w organizmie?

Część trójglicerydów powstaje w wątrobie. Produkowane są z kwasów tłuszczowych i węglowodanów, a następnie przyjmują postać lipoprotein i trafiają do krwi wraz z cholesterolem. Znacząca większość trójglicerydów trafia jednak do naszego organizmu wraz z pokarmami. Po tym jak zostają wchłonięte w jelicie grubym transportowane są do mięśni i stają się dla nich źródłem energii. Nie jest to jednak jedyna rola trójglicerydów. Podobnie jak cholesterol są składnikiem zewnętrznej warstwy skóry. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także zapobieganie utracie wody z naskórka.

Co jest przyczyną podwyższonego poziomu trójglicerydów?

Ponieważ głównym źródłem tych tłuszczów w organizmie jest pożywienie, za ich zbyt wysoki poziom odpowiada przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Na podwyższony poziom trójglicerydów (hipertrójglicerydemia), których nadmiar magazynowany jest w tkance tłuszczowej wpływa przede wszystkim dieta wysokotłuszczowa, słodycze i alkohol, a także siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna. Czasem przyczyną tego stanu rzeczy mogą być pewne leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne, czy też betablokery.

Czym grozi zbyt duży poziom trójglicerydów?

Podwyższony poziom trójglicerydów może być przyczyną otyłości, chorób układu krążenia, udaru, zawału serca, cukrzycy typu 2, insulinoodporności i zespołu metabolicznego. Ponadto hipertrójglicerydemia może być przyczyną poważnych chorób wątroby – jej stłuszczenia, a nawet marskości. Badanie poziomu trójglicerydów wykonywane jest w ramach tzw. profilu lipidowego, który określa również stężenie cholesterolu całkowitego, HDL i LDL.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.