Czy warto przejść na wegetarianizm?

Przejście na wegetarianizm jeszcze do niedawna budziło wiele kontrowersji. Dziś dieta ta cieszy się rosnącą popularnością i coraz więcej osób zastanawia się nad rezygnacją z produktów mięsnych. Czy jednak dieta wegetariańska jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży?

Na czym dokładnie polega wegetarianizm?

Wegetarianie eliminują ze swojej diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również ryby. W przeciwieństwie do wegan nie rezygnują jednak ze spożywania nabiału, czyli wszystkich produktów pochodzenia mięsnego i jaj. Dieta wegetariańska może być bardzo korzystna dla zdrowia, bardzo ważne jest jednak jej odpowiednie zbilansowanie, tak by nasz organizm otrzymał wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania.

O czym powinni pamiętać wegetarianie?

Nasz organizm powinien otrzymywać codziennie odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Najwięcej kontrowersji dotyczących diety wegetariańskiej wiąże się z zapotrzebowaniem na białko. Pokutuje przekonanie, że białko zwierzęce jest bardziej wartościowe niż roślinne. Jednak wszystkie białka – zarówno roślinne, jak i zwierzęce składają się z różnych kombinacji aminokwasów. Organizm potrzebuje 22 aminokwasów do produkcji białka. Ośmiu spośród nich nie potrafi jednak syntetyzować sam, znajdują się one jednak w jajkach. Inne źródła białka w diecie wegetariańskiej to rośliny strączkowe oraz zbożowe. Odpowiednie połączenie produktów roślinnych i nabiału może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na białko oraz inne składniki odżywcze.

Jakie są korzyści diety wegetariańskiej?

Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa, również dla dzieci i młodzieży. Wegetarianie zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu miażdżycy, otyłości i choroby układu krążenia. Zwiększone spożycie witaminy C, karotenoidów, czy ryboflawiny zapobiega chorobom nowotworowym, a także podnosi odporność na infekcje.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.