Czy plamieniem w trakcie owulacji należy się niepokoić?

Plamienie lub niewielkie krwawienie w trakcie owulacji jest zjawiskiem fizjologicznym i przez lekarzy uznawane jest za jeden z wyznaczników płodności. Nie występuje jednak u wszystkich kobiet i nie w każdym cyklu, często jest również niemal niedostrzegalne.

Jak wygląda plamienie owulacyjne?

 

Plamienie owulacyjne pojawia się w połowie cyklu, w trakcie owulacji i trwa zwykle od 1 do 2 dni. Zazwyczaj ma postać lekkich różowych lub brązowych smużek, które pojawiają się w śluzie owulacyjnym. U niektórych kobiet może być bardziej obfite i przypominać skąpe krwawienie miesięczne. Częściej jednak plamienie owulacyjne jest niewielkie, a nawet niedostrzegalne dla kobiety.

 

Co jest przyczyną plamienia owulacyjnego?

 

Istnieje kilka hipotez dotyczących przyczyny plamienia owulacyjnego. Według jednej z nich wywoływane jest przez spadek poziomu estrogenów, który powoduje destabilizację endometrium i złuszczanie śluzówki. Inną możliwą przyczyną plamienia owulacyjnego jest pęknięcie pęcherzyka jajnikowego, które następuje przed uwolnieniem komórki jajowej. Plamienie w trakcie owulacji może być też spowodowane przedostawaniem się niewielkiej ilości krwi do światła jajowodu w trakcie wychwytywania komórki jajowej. Plamienia owulacyjnego nie należy mylić z plamieniem implantacyjnym, które występuje w trakcie zagnieżdżania komórki jajowej w błonie śluzowej macicy i występuje około 21 dnia cyklu. Brak plamienia owulacyjnego nie jest oznaką braku owulacji, która daje również wiele innych objawów. O owulacji świadczy niewielkie podwyższenie temperatury ciała, większa ilość  i zmiana konsystencji wydzieliny z pochwy, a także bóle owulacyjne występujące w dole podbrzusza.

Young woman patient with gynecologist.

Jakie są inne przyczyny krwawienia w połowie cyklu?

 

Choć plamienie w środku cyklu jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, w niektórych przypadkach może świadczyć o problemach zdrowotnych. Plamienie występujące w okresie owulacji bywa symptomem endometriozy, polipów szyjki i jamy macicy, czasem spowodowane jest również stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.