Czy ósemki muszą boleć? Sposoby na kłopotliwe zęby mądrości

Dopadł Cię ból ósemki? Zastanawiasz się czy są jakieś sposoby, które przyniosą Ci ulgę? Myślisz o wyrwaniu zęba mądrości, ale nie wiesz czy jest to możliwe ?

Usuwanie zęba mądrości to najczęstszy powód nagłych wizyt u stomatologa. Pacjenci zazwyczaj dokładnie wiedzą, że to właśnie ósemka ich boli, ponieważ ból wywoływany przez ten ząb jest bardzo charakterystyczny. Czy wyrwanie zęba jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem?

Ból ósemki – co robić?

Na początku warto podkreślić, że jedna ósemka może boleć nas kilkukrotnie, ponieważ zazwyczaj wyżyna się etapami. A to właśnie wychodzenie zęba sprawia największy ból. Niestety nie ma takich domowych sposobów, które mogłyby przywrócić nam dobre samopoczucie. Zazwyczaj trzeba liczyć się z koniecznością odwiedzenia dentysty. Na końcu artykułu podamy pewne domowe metody, które częściowo likwidują ból zęba mądrości, ale tak jak zostało już wspomniane, całkowicie tego problemu nigdy nie rozwiążą.

Young woman with toothache and ice bag.

Udając się do stomatologa z bólem ósemki, powinniśmy zostać przyjęci od razu. Dobry lekarz najpierw wykona zdjęcie panoramiczne całego naszego uzębienia, by zobaczyć jak ząb rośnie. W zależności od konkretnego przypadku wybierze najwłaściwszy sposób leczenia. Wbrew pozorom usuwanie zęba to nie jedyna możliwość. W wielu przypadkach pomaga tzw. nadpalenie dziąsła (kaptura), który jest na zębie mądrości. Taki zabieg nie boli, bo wykonuje się go w znieczuleniu. Jedynie bardzo nieprzyjemnie pachnie. Przepalone dziąsło nie jest już przeszkodą dla zęba, dzięki czemu ból zazwyczaj od razu mija. Po zabiegu należy wyjątkowo dbać o dziąsło, smarując je specjalną maścią leczniczą.

zeby6

W zdecydowanie gorszej sytuacji są osoby, u których zęby rosną w taki sposób, że konieczne jest ich wyrwanie. Często nie wystarczy wyrwać tylko jednej ósemki, bo jej korzenie potrafią być schowane również pod siódemką, a nawet pod szóstką. Ekstrakcja zęba może nie być taka prosta, jak się to wydaje. Bardzo wiele osób jest odsyłanych do chirurga, ponieważ czasami koniecznie jest rozcięcie dziąsła. Po takim zabiegu człowiek jest bardzo obolały. Przez pierwsze dni jest mu ciężko cokolwiek zrobić. Nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe nie działają, ale w takim momencie warto wiedzieć, że z dnia na dzień ten ból będzie zdecydowanie mniejszy aż w końcu samoistnie minie.

1 2

 

 

Osoby odczuwające ból ósemki mogą przynieść sobie pewną ulgę domowymi sposobami, zanim udadzą się do dentysty. Niezbędne będzie zażycie leków przeciwbólowych, które są stworzone właśnie do leczenia bólu zęba. W aptece można dostać kilka różnych tego typu preparatów bez recepty. Kolejną metodą jest nasączenie wacika kosmetycznego Amolem i przyłożenie go do bolącego dziąsła. Czynność należy powtarzać nawet kilkukrotnie.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.