Czy latem należy unikać słońca?

Gorące i słoneczne letnie dni zachęcają nas do spędzania wielu godzin na świeżym powietrzu. Nasza odsłonięta latem skóra jest jednak szczególnie podatna na działanie promieni słonecznych. Delikatna, brązowa opalenizna niewątpliwie każdemu dodaje uroku, czy jednak ekspozycja na słońce jest dla nas zdrowa?

Czym grozi nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne?

Promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do powstawania zmarszczek i przebarwień na skórze. Ekspozycja na słońce powoduje zmiany w fibroblastach, czyli komórkach odpowiadających między innymi za produkcję enzymów regenerujących skórę, a także wytwarzanie kolagenu i elastyny – białek, dzięki którym nasza skóra zachowuje jędrność i młodość. Zaburzenie produkcji kolagenu i elastyny skutkuje szybszym powstawaniem zmarszczek. Pod wpływem słońca skóra ulega przesuszeniu, co również wpływa negatywnie na jej kondycję. Promienie słoneczne powodują ponadto wytwarzanie większej ilości wolnych rodników (cząsteczek tlenu), które uszkadzają nasze komórki i zawarte w nich geny. Uszkodzone komórki mogą po jakimś czasie przekształcić się nowotwór, w tym przypadku raka skóry.

Czy słońce tylko nam szkodzi?

Pomimo szkodliwości nadmiernego eksponowania skóry na promieniowanie ultrafioletowe, przebywanie na słońcu niesie również pewne korzyści. To dzięki promieniom słonecznym nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć dużą dawkę witaminy D3, której wpływ na nasze zdrowie jest nieoceniony. Witamina D3 poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i pozwala nam zachować zdrowe kości i zęby.

Jak opalać się bezpiecznie?

Opalać należy się przede wszystkim rozsądnie i z umiarem. Konieczne jest stosowanie filtrów o wysokim faktorze ochronnym (odpowiednim do karnacji). Warto również stosować dietę bogatą w przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten, który występuje między innymi w marchewkach, pomidorach, pomarańczach, morelach i czerwonej papryce. Słońca powinny unikać osoby, które posiadają dużą ilość znamion barwnikowych, a także osoby o bardzo jasnej  karnacji. Więcj na temat bezpiecznego opalania dowiecie się można przeczytać w artykule Jak się opalać?.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.