Czy antybiotyki rzeczywiście nie działają na wirusy?

Zazwyczaj przepisuje się antybiotyki na anginę, ale czy byłyby skuteczne również na grypę lub inne choroby wirusowe? Dlaczego przyjmuje się, że antybiotyki nie działają na wirusy? Czy ta obiegowa opinia jest rzeczywiście prawdziwa? A może to tylko mit?

Większość z nas gdy słyszy, że lekarz przepisał antybiotyki na grypę, to łapie się za głowę. Zaczyna przypuszczać, że chyba pacjent coś źle zrozumiał i wcale tej grypy nie ma. Jest to związane z krążącą po świecie opinią, że antybiotyków nie podaje się na wirusy. Czy to rzeczywiście prawda?

Czy antybiotyki działają na wirusy?

Prawdą jest, że antybiotyki nie działają na wirusy. Jest to spowodowane przede wszystkim budową wirusa i sposobem działania antybiotyku, który jednym słowem może zwalczyć coś, co posiada własny metabolizm. A wirusy własnego metabolizmu nie posiadają.

Antibiotics

Istnieją jednak takie przypadki, kiedy podczas infekcji wirusowej zaleca się przyjmowanie antybiotyków. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku małych dzieci, u których obawiamy się nadkażenia bakteryjnego lub takie nadkażenie już występuje. Niektórym rodzicom, a szczególnie tym, których dzieci często chorują na przykład ze względu na uczęszczanie do żłobków lub przedszkoli, może wydawać się, że lekarz przepisuje antybiotyki zbyt często. A to stwarza w nich wewnętrzny opór przed podaniem dziecku tak silnego leku, gdy ono ma zdiagnozowaną „tylko” chorobę wirusową. Trzeba jednak mocno podkreślić, że choć u osób dorosłych aż w 90% przypadków infekcje mają podłoże wirusowe, to u dzieci ten wskaźnik jest inny, bo wynosi 70%. W związku z tym, nawet 30% infekcji może być infekcjami bakteryjnymi, stąd też mylne wrażenie, że dziecku przepisuje się zbyt dużo antybiotyków.

Lekarze mogą zalecić podanie antybiotyków w infekcji wirusowej również wtedy, gdy z historii choroby danego pacjenta jasno wynika, że większość infekcji wirusowych kończy się anginą. Zalecane to może być także u osób z obniżoną odpornością, jak osoby starsze, po przeszczepach, chorujące na AIDS.

Jak stosować antybiotyki?

Gdy lekarz przepisze antybiotyki, to warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy sposób ich przyjmowania. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, zarówno związanych z ilością antybiotyku na dawkę oraz długością leczenia. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka jest skrócenie czasu leczenia lub zmniejszenie dawki na własną rękę. Postępując tak możemy mieć pewność, że powstaną tzw. szczepy oporne na antybiotyki. O konsekwencjach wynikających z tego stanu rzeczy nie trzeba nikogo pouczać. Złe stosowanie antybiotyków to ogromna szkoda dla naszego zdrowia.

pills_large

Podczas terapii antybiotykami istotne jest również to, gdzie przechowujemy leki. Należy za każdym razem sprawdzić w ulotce czy dany antybiotyk nie wymaga przechowywania w lodówce. Ponadto należy zatroszczyć się o to, by odbudować to, co zniszczyły antybiotyki, bo jak wiemy niszczą one nie tylko złe bakterie, ale również te dobre, które na przykład wyścielają nasz przewód pokarmowy. Dlatego zawsze podczas antybiotykoterapii należy spożywać większą ilość jogurtów i kefirów oraz dodatkowo przyjmować probiotyki w tabletkach.

Naturalne sposoby leczenia wspomagającego

Podczas każdej infekcji, zarówno bakteryjnej, jak i wirusowej, warto korzystać także z dobrodziejstw natury, dzięki którym można wzmocnić organizm, złagodzić nieprzyjemne objawy choroby, a także skrócić cały okres leczenia. Do tych prozdrowotnych darów natury zaliczamy przede wszystkim owoce cytrusowe, które są bogate w witaminę C, czosnek i cebulę oraz na przykład naturalne soki z malin o właściwościach rozgrzewających i napotnych. Te wszystkie produkty można spożywać bezpośrednio lub na przykład przygotowywać z nich zdrowotne domowe syropy.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.