Co zrobić w przypadku kontuzji barku?

Kontuzja barku jest stresującym wydarzeniem, ponieważ nie tylko towarzyszy jej ból, zasinienie i obrzęk, ale również widoczne gołym okiem przemieszczenie kości. W wyniku wypadku lub urazu, głowa kości ramiennej wysuwa się z panewki stawowej i przedostaje się ponad staw lub obok niego. Rehabilitacja-barku

Uraz barku – objawy

W większości przypadków kontuzja barku jest wynikiem jakiegoś wypadku, więc bardzo łatwo można się domyślić, że skoro odczuwamy ból w danym rejonie ręki, to doszło do urazu. Tylko w nielicznych przypadkach taka kontuzja może mieć miejsce zupełnie niezauważalnie, czyli podczas snu. Dotyczy to osób ze słabymi ścięgnami i więzadłami.

Pierwszym objawem jest silny ból, następnie pojawia się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Po chwili zauważamy zasinienie, które jest wynikiem wewnętrznego krwotoku. Bark jest tkliwy, ma ograniczoną ruchomość, zmieniony kształt, a często również posada widoczny wystający guz.

Shoulder-pain1

Jeszcze kilka lat temu niektórzy twierdzili, że nastawiając bark natychmiast (np. w ciągu dwóch minut od wypadku) można dokonać tego całkowicie bezboleśnie dla pacjenta, w pełni bezpiecznie i bez powikłań. Niestety, niewielu z nas jest w stanie zrobić to odpowiednio, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie barku (związanie ręki przylegającej do ciała jakimś bandażem elastycznym) i udanie się na pobliski SOR. Uraz barku może nie powodować żadnych powikłań, jeżeli zostanie wyleczony przez osobę przeszkoloną w tym temacie.

 Jak wygląda rehabilitacja barku?

Zaraz po nastawieniu barku rozpoczyna się jego rehabilitacja. Najczęściej lekarz zaczyna od przyłożenia lodu, który ma ograniczyć obrzęk i lekko uśmierzyć ból. Można też zastosować specjalny spray mrożący o podobnym, a nawet lepszym działaniu.

Ważne!Zaraz po wystąpieniu kontuzji barku nie rób ciepłego okładu, ani nie naklejaj plastrów rozgrzewających, bo tylko zwiększysz ból. Leczenie ciepłem można zastosować dopiero wtedy, gdy uraz jest już trochę podleczony. 

Lekarz może zalecić przyjmowanie paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, by jeszcze bardziej ograniczyć ból. Przed nastawieniem barku zazwyczaj wykonuje się prześwietlenie, które jest w stanie pokazać jak poważny jest problem. Lekarz analizujący takie wyniki może zalecić unieruchomienie barku na kilka tygodni, zabiegi fizjoterapeutyczne (głównie ćwiczenia pod okiem specjalisty) lub naklejenie tzw. tejpów, czyli specjalnych kolorowych plastrów fizjoterapeutycznych, które wspomagają pracę układu ruchowego, odciążają i wzmacniają uszkodzone mięśnie i ścięgna.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.