Co warto wiedzieć o miażdżycy?

Miażdżyca to choroba, na którą cierpi bardzo wielu Polaków. Jej główną przyczyną jest nieprawidłowa dieta, a także brak aktywności fizycznej. Nieleczona miażdżyca zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale też życiu, gdyż może prowadzić do zawału serca, czy też udaru mózgu.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca, znana również jako „arterioskleroza”, jest chorobą przewlekłą powodującą zmiany zwyrodnieniowe w aorcie, tętnicach mózgowych, wieńcowych, a także tętnicach kończyn. Proces miażdżycowy rozpoczyna się już w dzieciństwie. Na ścianach tętnic stopniowo odkładają się tłuszcze, białko, kolagen oraz złogi wapnia. W ten sposób powstaje tzw. blaszka miażdżycowa, która powoduje zwężenie tętnicy i tym samym do mózgu, serca, czy innego organu dostarczana jest mniejsza ilość tlenu oraz składników odżywczych. Z kolei pękniecie blaszki miażdżycowej może spowodować całkowicie zatkanie tętnicy. Jednym z pierwszych objawów świadczących o ryzyku miażdżycy jest zbyt wysoki poziom cholesterolu (zwłaszcza LDL – tzw. zły cholesterol), którego nadmiar odkłada się w tętnicach.

Kto jest szczególnie zagrożony chorobą miażdżycową?

W grupie wysokiego ryzyka zachorowania na miażdżycę znajdują się osoby starsze, zwłaszcza mężczyźni. Na rozwój arteriosklerozy wpływ mają również czynniki genetyczne – osoby, których rodzice cierpią na tę chorobę powinny być szczególnie ostrożne. Wśród przyczyn miażdżycy wymienia się również otyłość, nadciśnienie tętnicze, niewystarczającą aktywność fizyczną oraz palenie papierosów. Bardzo duży wpływ na proces miażdżycowy ma także niezdrowa dieta, zwłaszcza wysokotłuszczowa.

Jakie są objawy i skutki miażdżycy?

O pierwszym etapie występowania miażdżycy mogą świadczyć nasze wyniki krwi, a dokładnie profil lipidowy określający stężenie cholesterolu (LDL, HDL i całkowitego) oraz trójglicerydów. Objawy wskazujące na zwężenie tętnic to szybkie męczenie się, a także problemy z koncentracją lub pamięcią. Skutkiem miażdżycy oprócz zawału serca lub udaru mózgu może być również zator płuc, albo martwica kończyn, jeśli zator pojawia się w tętnicach kończyn.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.