Co uczula nas latem?

Lato to okres, który bywa bardzo trudny dla osób cierpiących na alergie. Zetknięcie z pyłkami, trawą i pleśnią może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak zapalenie spojówek, czy nieżyt nosa. Alergia może być również wywołana przez słońce, ukąszenia owadów, a nawet letnie owoce. Na co szczególnie powinni uważać alergicy?

Co wywołuje alergię?

Alergią nazywamy reakcję układu immunologicznego na zetknięcie z pewnymi czynnikami i substancjami, nazywanymi alergenami, które nie są groźne dla naszego zdrowia. Reakcja ta powoduje wytwarzanie przeciwciał, tak jak w przypadku wniknięcia do organizmu wirusów i bakterii. Objawy alergii nie występują przy pierwszym zetknięciu z alergenem, jednak już wtedy  wytwarzane są przeciwciała IgE, których zadaniem jest zwalczanie konkretnego alergenu. Jeśli jednak alergen dostanie się do organizmu po raz kolejny, zostanie zaatakowany przez przeciwciała, co z kolei wywołuje objawy alergiczne – takie jak na przykład katar, łzawienie oczu, czy też duszności.

Z jakimi alergenami mamy do czynienia latem?

Wiosną i latem uczulenie bardzo często wywoływane jest przez alergeny wziewne – pyłki, trawy i różnego rodzaju grzyby. Dokładne informacje na temat tego, co uczula nas w danym miesiącu znajdziemy w kalendarzu pyleń. W tym okresie bardzo częste są również alergie wywołane przez pożywienie. Na liście najczęstszych alergenów pokarmowych znajduje się wiele popularnych latem owoców, takich jak truskawki, brzoskwinie, czy też czereśnie. Alergia może być również wywołana przez słońce i objawia się wtedy najczęściej swędzącą wysypką lub pokrzywką. Latem jesteśmy również szczególnie narażeni na ukąszenia owadów, które mogą prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak zapobiegać alergii?

Osobom cierpiącym z powodu przewlekłych objawów alergicznych pomoże regularne przyjmowanie leków przeciwalergicznych. Warto również w miarę możliwości unikać zetknięcia z danym alergenem – nie przebywać w miejscach o wysokim stężeniu pylenia, wyeliminować z diety uczulające nas owoce, chronić skórę przed słońcem i stosować preparaty odstraszające owady.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.