Co to jest jaskra?

Jaska jest chorobą wzroku, która bezpośrednio prowadzi do pogorszenia widzenia (ograniczenia pola widzenia). Postępujące i nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki jest najczęściej diagnozowane dopiero wtedy, gdy jaskra znacząco utrudnia widzenie.

Jaskra pojawia się najczęściej u osób w podeszłym wieku, lecz może się pojawić już po 40 roku życia. Szacuje się, że w grupie osób, które skończyły 40 rok życia, jest aż 2% przypadków chorujących na jaskrę.

Jak rozpoznać chorobę?

Początkowo jaskra nie daje żadnych objawów, dlatego najczęściej diagnozuje się ją dopiero wtedy, gdy jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Aby tego uniknąć, należy wykonywać profilaktyczne badania okulistyczne. W innym przypadku zorientujemy się, że jesteśmy chorzy dopiero wtedy, gdy nerw będzie całkowicie uszkodzony, a nam będzie grozić ślepota.

cross the Street

Jaskra – przyczyny

Jaska powstaje z przyczyn genetycznych, w wyniku innych chorób (nadciśnienie, cukrzyca) lub z powodu złego stylu życia (przebywanie bardzo długo przy komputerze, złe oświetlenie, niezdrowy styl życia). Najczęściej jaskra zaczyna się rozwijać wtedy, gdy nerw wzrokowy zostaje uszkodzony w wyniku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego.

healthy eyes

Jaskra – leczenie

Niestety jaskra jest nieuleczalną chorobą. Jedyne leczenie jakie można zastosować to operacje i laser, które tylko w pewnym stopniu poprawiają widzenie. Warto też używać specjalnych kropli do oczu, które podnoszą komfort widzenia. Lekarz może zalecić stosowanie leków, które obniżą ciśnienie do bezpiecznego poziomu, niepowodującego dalszych uszkodzeń, ale to co zostało zniszczone do tej pory nie ulegnie już wyleczeniu.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.