Co to jest hematologia?

Hematologia to dziedzina medycyny klinicznej, zajmująca się tzw. chorobami hematologicznymi, czyli występującym w obrębie krwi i układu krwiotwórczego. Jest jeszcze nie do końca poznana przez lekarzy, cały czas trwają badania naukowe, które pozwolą ustalić przyczyny, skutki, a także wszelkie procesy zachodzące w tego typu chorobach.

 

Najczęstsze choroby krwi i układu krwiotwórczego to:

– Różne niedokrwistości:

  • Anemia – zaburzenia w ilości krwinek czerwonych i hemoglobiny
  • Granulocytopenia – liczba granulocytów we krwi obwodowej jest poniżej normy
  • Agranulocytoza – spadek liczby neutrofili we krwi, najczęściej zagrażający życiu chorego

– Nowotwory

– Skazy

Można wyszczególnić konkretne schorzenia, którymi zajmuje się hematologia. Choroby, które najczęściej dotyczą pacjentów, to: niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość hipoplastyczna (tzw. niedokrwistość Blackfana-Diamonda), niedokrwistość plastyczna, granulocytopenia i agranulocytoza, płytkowe skazy krwotoczne, białaczka.

HC-Lab-Hematologia-018-11-Fto-Cecilia-Bastos-038

Hematologia – co to za badanie?

Pacjenci, którzy zostali skierowani na badanie hematologiczne, zastanawiają się, na czym ono polega. Choć sama nazwa brzmi nieznanie i nieco groźnie, to nie warto objawiać się diagnostyki, ponieważ na samym początku polega ona tylko na pobraniu krwi i oddaniu jej do analizy.

Hematologia – co to znaczy?

Wielu pacjentów słysząc z ust lekarza termin „hematologia” zastanawia się, co to właściwie dla nich znaczy. Warto podkreślić, że większość pacjentów, którzy trafiają w ręce hematologa cierpi tylko na anemię, która dobrze leczona jest bardzo łatwa do wyprowadzenia. Tylko niewielki odsetek osób dotyczy groźny nowotwór, czyli białaczka.

Genetyczne podłoże wielu chorób krwi jest jeszcze nie do końca poznane, w związku z tym hematologia musi się stale rozwijać, by leczenie pacjentów stało się możliwie najbardziej skuteczne. W dzisiejszych czasach w powodzeniu leczenia bardzo ważne jest to, by chory został jak najszybciej zdiagnozowany i oddany w ręce wyspecjalizowanego w tym kierunku specjalisty, czyli hematologa.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.