Choroba legionistów – czym jest i jak ją leczyć?

Choroba legionistów, czyli legionelloza jest ciężką chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych wywoływaną przez bakterię Legionella pneumophila. Bakterie tego rodzaju występują w środowisku wodnym i wilgotnych warunkach na całym świecie. Jak można rozpoznać chorobę i jak można ją wyleczyć?

Czym jest legionelloza?

Pierwsze przypadki legionellozy odnotowano w 1976 roku w Filadelfii wśród weteranów wojennych uczestniczących w Konwencie Legionu Amerykańskiego. To właśnie dlatego schorzenie nazywane jest chorobą legionistów. Bakterie Legionella występują na całym świecie i są szeroko rozpowszechnione w środowisku. W naturze nie stanowią dla nas wielkiego zagrożenia, potrafią się jednak szybko kolonizować w sieciach wodno-kanalizacyjnych, instalacjach klimatyzacyjnych, basenach, a także instalacjach kąpielowych. Chlorowanie wody nie chroni nas przed tymi bakteriami, gdyż są one odporne na działanie chloru. Legionelloza może przyjąć formę płucną (choroba legionistów) lub pozapłucną (gorączka Pontiac).

Jak objawia się legionelloza?

Legionelloza bardzo często przebiega bezobjawowo, szacuje się jednak, że z bakterią Legionella miało kontakt około 90 procent dorosłych osób. Łagodna postać choroby to gorączka Pontiac, która wywołuje objawy grypopodobne – gorączkę, suchy kaszel, osłabienie, dreszcze, bóle mięśni i stawów, a czasem również nudności i wymioty. Okres inkubacji wynosi zwykle od kilku godzin do 3 dni. Z kolei płucna postać legionellozy – choroba legionistów objawia się ciężkim zapaleniem płuc, bardzo wysoką gorączką, intensywnym kaszlem, krwią w stolcu i plwocinie, zaburzeniami oddychania, biegunką i silnymi bólami brzucha. Symptomy te pojawiają się od 3-6 dni od zakażenia.

Jak wygląda leczenie legionellozy?

Jeśli cierpimy na łagodną formę choroby, czyli gorączkę Pontiac leczenie nie jest konieczne, gdyż objawy ustępują samoistnie po kilku dniach. Choroba legionistów wymaga często leczenia szpitalnego, w trakcie którego choremu aplikowane są antybiotyki makrolidowe (erytromycyna, roksytromycyna, klaromycyna).

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)