Cholesterol. Fakty i mity.

Cholesterol. Wciąż o nim słyszymy. Reklamy telewizyjne, billboardy, radio i internet – wszędzie dowiadujemy się o ryzyku, związanych z cholesterolem chorobach i o lekach, masłach i innych specyfikach, które przed złym cholesterolem może nas skutecznie ochronić. Co jest z tego faktem, a co można włożyć między bajki? Odpowiadamy!

 

Mit: Tłusta dieta jest przyczyną złego cholesterolu

Dieta może być tłusta i być zdrowa – wszystko bowiem zależy od tego, jakie tłuszcze spożywamy. Te zawarte w rybach, olejach roślinnych i orzechach są zdrowe dla naszego organizmu, ponieważ podwyższają poziom cholesterolu HDL, czyli tego dobrego, niezbędnego nam do życia. Natomiast dieta pełna wędlin, masła, smalcu, serów, mięsa to prosta droga ku wysokim wynikom tego złego.

hamburger_frytki

Mit: Cholesterol szkodzi organizmowi

Tak – cholesterol LDL szkodzi naszemu organizmowi. Natomiast HDL, którego źródłem są orzechy, oliwa z oliwek itd. jest nam niezbędny do życia i pozwala pozbyć się tego pierwszego, złego. Nie należy więc go unikać, a wręcz przeciwnie. Nie każdy cholesterol jest zły.

 

Mit: Problem z cholesterolem nie dotyczy dzieci

Niestety. Epidemia otyłości sprawiła, że problemy z nadwagą i cholesterolem dotyczą już nawet 8-latków. Problemy zdrowotne w tak wczesnym wieku, na etapie rozwoju, mają katastrofalny wpływ na zdrowie dzieci. Dlatego tak ważne jest zdrowe podejście i troska rodziców o ich podopiecznych.

czy-dziecko-moze-miec-za-wysoki-poziom-cholesterolu-815x450

Mit: Cholesterol jest przyczyną miażdżycy i zawału serca

To mit, dlatego, że cholesterol owszem przyczynia się do powstania tych chorób, ale nie jest ich jedynym winowajcom. Bardzo wiele osób trafiających do szpitali z zawałem ma normalny poziom cholesterolu. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników.

19a076653b1621fbd112fc04886b48c4

Zdrowa, pełnowartościowa dieta, unikanie stresu i regularny wysiłek fizyczny to recepta na długie i szczęśliwe życie. Zdrowe jedzenie jest smaczne, wysiłek fizyczny może być pasją i wspaniałą przygodą, a spokojne i uważne życie sprawia, że na co dzień jesteśmy po prostu szczęśliwszymi i lepszymi ludźmi. Te niesamowite zalety sprawiają, że warto postawić właśnie na ten środek.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.