Asthenozoospermia – czym jest i jak ją leczyć?

Asthenozoospermia to termin, którym określa się zbyt małą liczbę plemników w nasieniu. Jest to problem, który może znacznie utrudnić naturalne poczęcie i wymaga leczenia. Przyczyny tej dolegliwości są różne, wśród czynników jej występowania wymienia się jednak często niezdrowy tryb życia.

Jak rozpoznaje się asthenozoospermię?

Asthenozoospermia diagnozowana jest na podstawie wyników seminogramu, czyli badania ogólnego nasienia. Przy analizie wyników pod uwagę brane są dwa rodzaje plemników – plemniki poruszające się ruchem postępowym, które są szybsze i przemieszczają się po linii prostej oraz plemniki poruszające się ruchem niepostępowym – wolniejsze od pozostałych i często zmieniające kierunek. Uznaje się, że odsetek plemników poruszających się ruchem postępowym nie powinien być niższy niż 32 procent.

Jakie są główne przyczyny asthenozoospermii?

Przyczyny asthenozoospermii nie są dokładnie znane, jednak do występowania dolegliwości znacznie przyczynia się tryb życia mężczyzny. Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu negatywnie wpływają na płodność. Do asthenozoospermii prowadzić może również narażenie na nadmierne promieniowanie i kontakt z toksycznymi substancjami. Inne czynniki prowadzące do niepłodności do przegrzewanie jąder, na przykład w saunie lub poprzez częste trzymanie laptopa na kolanach. Przyczyną asthenozoospermii bywają też infekcje, żylaki powrózka nasiennego, stany zapalne układu moczowo-płciowego i jąder oraz zaburzenia pracy prostaty. Nie bez znaczenia jest również wiek, gdyż ruchliwość plemników jest znacznie niższa u mężczyzn powyżej 45. roku życia.

Jak leczyć asthenozoospermię?

Asthenozoospermia znacznie utrudnia naturalne poczęcie, choć nie wyklucza go całkowicie. Mężczyznom cierpiącym na tę dolegliwość zaleca się przede wszystkim zmianę codziennych nawyków – rezygnację z alkoholu i papierosów oraz wprowadzenie odpowiedniej diety. W trakcie leczenia asthenozoospermii należy spożywać produkty bogate w witaminy C i E, a także preparaty zawierające fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)