ADHD – jak je rozpoznać i leczyć?

ADHD to jedno z najczęstszych zaburzeń występujących u dzieci i młodzieży. Charakterystyczne dla tego schorzenia objawy, takie jak zaburzenia koncentracji i nadmierna aktywność mogą zakłócać funkcjonowanie dziecka w środowisku przedszkolnym, szkolnym i rówieśniczym. Jakie zachowania mogą świadczyć o ADHD i na czym polega leczenie schorzenia?

Czym jest ADHD?

ADHD to skrót od angielskiego terminu „attention deficit hyperactivity disorder”, który na język polski tłumaczy się jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Problemy tego typu opisywane są również jako zaburzenia hiperkinetyczne. Schorzenie ujawnia się zwykle dość wcześnie, przed ukończeniem przez dziecko 5 roku życia. Do niedawna uznawano, że częściej występuje u chłopców niż dziewczynek, jednak dziś odchodzi się od tego poglądu. Wielu badaczy uważa, że ADHD dotyka dziewcząt z taką samą częstotliwością, może jednak objawiać się inaczej – głównie przez zaburzenia koncentracji. Z tego względu często nie jest diagnozowane lub jest diagnozowane błędnie.

Jakie są główne objawy ADHD?

Główne objawy ADHD dotyczą przede wszystkim uwagi, nadruchliwości i impulsywności. Dzieci z zaburzeniami hiperkinetycznymi szybko się nudzą, mają problem ze skupieniem się na zadaniach, i nie są wytrwałe w ich wykonywaniu. Trudno im wysiedzieć w jednym miejscu, wiercą się i muszą przebywać w ciągłym ruchu. Bardzo często też podejmują ryzykowne działania, są niecierpliwe, wybuchowe i wyrażają swoje myśli bez zastanowienia. Objawy te występują u każdego dziecka z różnym nasileniem.

Na czym polega leczenie ADHD?

Jeśli podejrzewamy u dziecka ADHD powinniśmy skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub psychiatrą. Metody leczenia dobierane są indywidualnie dla każdego dziecka. Obejmują zwykle psychoterapię, terapię rodzinną i w grupie rówieśniczej, a w niektórych przypadkach również farmakoterapię. Nieleczone ADHD może mięć negatywny wpływ na rozwój dziecka, a nawet utrzymywać się w życiu dorosłym (objawy ADHD występują u 10 procent osób dorosłych).

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)