5 szybkich i skutecznych sposobów na zapalenie układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej dotyka kobiety. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że ich cewka moczowa jest krótsza, a tym samym bardziej podatna na zakażenia. Zapalenie układu moczowego musi być leczone, nie tylko po to, by chory odzyskał dobre samopoczucie, ale przede wszystkim z tego powodu, by nie dopuścić do pojawienia się powikłań w postaci chorób nerek i układu rozrodczego.

Zapalenie pęcherza diagnozuje się na podstawie badania lekarskiego, wywiadu i badania krwi oraz moczu. W wielu przypadkach zaleca się również kontrolę ginekologiczną, ponieważ czasami zapaleniu układu moczowego towarzyszą inne zapalenia, natury ginekologicznej.

Zapalenie układu moczowego – objawy, po których rozpoznasz chorobę

 

Zapalenie pęcherza rozwija się stopniowo. Na początku można zauważyć dyskomfort i szczypanie podczas oddawania moczu, następnie trudności z oddawaniem moczu oraz czasami również ból w podbrzuszu. Zapalenie cewki moczowej objawia się szczypaniem, kłuciem i pieczeniem, które ciężko pomylić z czymkolwiek innym, jeśli chociaż raz w życiu walczyliśmy z takim zapaleniem. Chorobie może także towarzyszyć uczucie niepełnego opróżnienia cewki moczowej.

 

Co na zapalenie układu moczowego?

 

W początkowej fazie choroby warto skorzystać z domowych, bezpiecznych i tanich metod, które zazwyczaj szybko przynoszą oczekiwaną ulgę. Wbrew pozorom, nie jest ich tak mało, ponieważ możemy korzystać zarówno z picia odpowiednich naparów, wykonywać lecznicze nasiadówki, czy stosować zioła i owoce, które zwalczają bakterie atakujące układ moczowy. Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy wyłonić 5 najbardziej skutecznych metod walki z chorym pęcherzem.

 

  1. Odpowiednia ilość płynów

 

Choć zapalenie pęcherza wiąże się z dyskomfortem i bólem podczas oddawania moczu, to warto zmusić swój organizm do częstszego sikania, wypijając większą ilość płynów niż zazwyczaj. W ten sposób oczyszczamy nerki, również z bakterii wywołujących zapalenie i zapobiegamy rozwojowi choroby. Można pić wodę mineralną lub źródlaną albo napary z ziół (np. rumianek, dziurawiec, pokrzywa, krwawnik), które pomagają w leczeniu.

 

  1. Żurawina i borówka

 

Żurawina i borówka powinny znaleźć się w codziennej diecie każdej osoby cierpiącej na zapalenie pęcherza lub podatnej na tego typu dolegliwości. Można je spożywać w formie suszonej, naturalnej lub przecieru.

 

  1. Ciepłe nasiadówki i kąpiele

 

Jednym z domowych sposobów leczenia, który przynosi najszybszą ulgę jest wykonywanie ciepłych nasiadówek z naparów z rumianku lub kąpieli.

 

  1. Termofor w walce z zapaleniem

 

W przypadku zapalenia pęcherza w początkowym stadium rozwoju, można zastosować ciepły termofor, który przykładamy mniej więcej na podbrzusze lub w miejscu odczuwania bólu. Po wygrzaniu układu moczowego należy opatulić się ciepłym kocem i odpocząć parę godzin. Następnie trzeba uważać na to, by się nie przeziębić.

 

  1. Ciepłe ubrania

 

Każdy, kto cierpi na zapalenie pęcherza na pewno odczuwa potrzebę ciepłego ubierania się. Nie ma nic gorszego od przeziębienia chorego pęcherza. W miesiącach wiosennych, jesiennych i zimowych warto zakładać kilka warstw ubrań, szczególnie w okolicy nerek, czyli cieplejszą bieliznę, rajstopy, wysokie spodnie, dłuższy sweter do połowy kolana i ewentualnie również kurtkę.

landscape-1446718815-g-uti-91557856

Zapalenie układu moczowego – leki bez recepty

 

Gdy problem jest zaawansowany i domowe sposoby nie działają lub nie przynoszą zadowalającej poprawy, to warto sięgnąć po specjalistyczne leki dostępne w aptekach bez recepty. Są to przede wszystkim tabletki na bazie furaginy. Najczęściej należy je przyjmować razem z posiłkiem bogatym w białko, by wzmocnić działanie leku. Tabletki przyjmuje się zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce. Zazwyczaj w pierwszej dobie leczenia zaleca się przyjęcie większej dawki leku. Drugim, równie skutecznym rodzajem leku na zapalenie układu moczowego dostępnym bez recepty jest nalewka ziołowa. Tego typu preparat zawiera alkohol, więc nie jest zalecany w każdym przypadku. Warto jednak wiedzieć, że nawet zapalenie układu moczowego w ciąży można skutecznie wyleczyć środkami farmakologicznymi, tylko trzeba wybrać te, które w tym stanie są dozwolone.

 

Zakażenie układu moczowego – objawy wymagające silniejszego leczenia

 

Niestety, nie we wszystkich przypadkach leczenie domowe i lekami bez recepty przyniesie oczekiwane rezultaty. Czasami konieczna będzie silniejsza terapia, którą przepisze lekarz pierwszego kontaktu. Jakie objawy powinny nas skłonić do tego, by udać się do lekarza?

 

Gdy domowe leczenie lub stosowanie leków bez recepty nie przynosi rezultatu, czyli nie daje nam całkowitej ulgi, a jedynie lekko łagodzi dolegliwości, to należy udać się do lekarza. Szczególnie wtedy, gdy nasze samodzielne próby leczenia trwają więcej niż 8-10 dni. Drugim powodem, który decyduje o tym, że jest konieczna wizyta lekarska, jest nawracające zapalenie, czyli raz wyleczone domowymi sposobami i powracające po kilku lub kilkunastu dniach. W takich przypadkach lekarz najprawdopodobniej przepisze leki przeciwzapalne albo antybiotyk. W tym drugim przypadku należy zastosować całą kurację leczniczą do końca, nawet gdy po paru dniach zażywania antybiotyku zauważamy wyraźną poprawę. Przerwanie zaleconej antybiotykoterapii może skończyć się poważnymi powikłaniami, np. ciężkim zakażeniem nerek.

 

W niektórych przypadkach, zapaleniu pęcherza towarzyszy również gorączka. Wtedy należy dodatkowo przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne oraz bezwzględnie udać się na wizytę do lekarza.

Home-Remedies-for-Urinary-Tract-Infection

Zapalenie układu moczowego u niemowląt i dzieci – jak je rozpoznać?

Kilku lub kilkunastomiesięczne dzieci nie są w stanie powiedzieć rodzicom, co je boli, co im dolega. Przez to opiekunowie mają często duże problemy z właściwym rozpoznaniem choroby. W jaki sposób można zorientować się, że maluch cierpi na zapalenie pęcherza?

 

Kilkumiesięczne dziecko może manifestować zapalenie pęcherza jedynie gorszym samopoczuciem i płaczliwością. Często do tego dochodzi również gorączka. W takim przypadku należy udać się do pediatry, który najprawdopodobniej zaleci wykonanie badania moczu, jeżeli nie zauważy innej przyczyny wystąpienia powyższych objawów. Natomiast dzieci kilkunastomiesięczne mogą pokazywać rodzicom na układ rozrodczy, sugerując, że coś je boli. Maluchy korzystające z nocnika mogą zacząć wołać rodziców i mówić im, że chcą sikać, zdecydowanie częściej niż do tej pory. Próby wysikania się nie zawsze będą się kończyć powodzeniem. Wtedy też występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherza.

 

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn, kobiet i dzieci lubi nawracać. Szczególnie wtedy, gdy nie zostało do końca wyleczone. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia już w momencie zauważenia pierwszych objawów choroby. Warto też zadziałać wielokierunkowo, łącząc leki przepisane przez lekarza z domowymi sposobami.

Tamara

Cześć mam na imię Tamara i na swoim blogu dzielę się poradami medycznymi oraz udzielam wskazówek przydatnych w codziennych sytuacjach życiowych. Miłej lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.