Problem nadmiernej potliwości dotyczy wielu osób. Niektórzy zmagają się z tym przez cały rok, a inni jedynie w lecie. Czasami jest on związany z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowanymi lekami, chorobami, stresem lub uwarunkowaniami genetycznymi. Trzeba jednak zauważyć, że ktoś, kto do tej pory nie miał tego problemu, może zetknąć się z nim w przyszłość. 

Dopadła mnie nadmierna potliwość. Co robić? 

Jeżeli zauważasz, że pocisz się szybciej i mocniej niż inne osoby, to najprawdopodobniej cierpisz na nadmierną potliwość. Możesz ograniczyć ilość wydzielanego potu, pijąc herbaty z melisy i rumianku, kąpiąc się w olejku herbacianym i stosując dezodoranty oraz kremy do stóp i rąk, które ograniczają pocenie. Równie ważne jest noszenie odzieży wykonanej z przewiewnych materiałów, głównie z bawełny i lnu. Jeżeli powyższe metody nie skutkują, to warto zastosować bardziej specjalistyczne sposoby…

Nadmierna potliwość – leki

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu specjalistycznych leków, które ograniczają potliwość skóry. Należą do nich antyperspiranty, które blokują kanaliki potowe oraz jeszcze silniejsze blokery potu, które można kupić w aptece. Bloker może mieć formę roll-on i wtedy stosuję się go na nadmierną potliwość pod pachami lub kremu – wtedy można nakładać go na całe ciało. Taki preparat aplikuje się kilka razy w tygodniu. Innym, skutecznym i długotrwałym sposobem są zabiegi w gabinetach kosmetologicznych polegające na ostrzyknięciu tego obszaru skóry, który się najbardziej poci. Efekt jest błyskawiczny i utrzymuje się od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Nadmierna potliwość – tabletki

W aptekach można dostać również tabletki przeciw poceniu się, które należy przyjmować przez kilka tygodni. Ich działanie polega na ograniczeniu pracy gruczołów łojowych oraz zatrzymaniu wody w organizmie, czyli zniwelowaniu ilości wydzielanego potu.

Sposobów na skuteczną walkę z nadmiernym poceniem się jest wiele. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wydzielanie potu jest naturalną funkcją obronną organizmu, która zabezpiecza go przed przegrzaniem. W związku z tym, apeluję, by nie stosować kremów blokujących pracę gruczołów potowych na całe ciało, tylko na najważniejsze dla nas obszary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *