Uzależnienie od alkoholu jest w Polsce bardzo powszechnym zjawiskiem. Mimo to nawet osoby, które mają z nim styczność, często mają niewystarczającą wiedzę na ten temat. Często na przykład można spotkać się z przekonaniem, że z alkoholizmem można poradzić sobie samodzielnie, trzeba tylko znaleźć w sobie konsekwencję. Tymczasem jest to praktycznie niemożliwe.

Alkohol silnie uzależnia fizycznie i psychicznie, dlatego poradzenie sobie z tym nałogiem nie sprowadza się tylko do powiedzenia sobie „Od dzisiaj nie piję”. W wielu przypadkach nawet jeśli alkoholik szczerze zamierza przestać pić, jego uzależnienie jest tak silne, że nie jest w stanie wytrwać w tym postanowieniu. Powodem, dla którego często łamie się takie przyrzeczenie, są też bardzo przykre objawy abstynencji, które nieraz wręcz zmuszają do sięgnięcia po alkohol. Specjalistyczna pomoc jest więc niezbędna praktycznie w każdym przypadku.

Dokąd się zgłosić?

Kluczowa w leczeniu alkoholizmu jest psychoterapia, prowadzona przez psychologa lub psychiatrę. Taką terapię można odbywać na różne sposoby: przebywając w zamkniętym ośrodku, prywatnym lub publicznym, lecząc się w takim miejscu ambulatoryjnie, bądź też uczęszczać do terapeuty, odbywając terapie grupowe lub indywidualne. Wiele zależy od preferencji uzależnionej osoby, nie każdy na przykład zgodzi się na zamknięcie w ośrodku, inni zaś nie będą w stanie opowiadać o swych problemach na forum grupy. Na pewno bardziej komfortowa jest terapia w prywatnych ośrodkach, zwłaszcza że na miejsce w nich nie trzeba czekać, to jednak wiąże się ze sporymi kosztami. Poczucie komfortu uzależnionego jest jednak bardzo ważne, by mógł osiągnąć równowagę i w spokoju wracać do zdrowia.

Jak wygląda terapia?

W wielu przypadkach konieczne jest rozpoczęcie leczenia od poddania alkoholika odtruciu organizmu. Detoks przeprowadza się zwłaszcza wtedy, gdy do ośrodka trafia osoba pod wpływem alkoholu, a także kiedy pacjent przez dłuższy czas alkoholizował się i ma zatruty alkoholem organizm. Detoksykacja polega na podawaniu pod kontrolą lekarza środków wypłukujących z organizmu toksyny zawarte w alkoholu i wzmacniających organizm. W skrajnych przypadkach zatrucia alkoholowego detoks ratuje życie. Proces ten ma też tę ważną zaletę, że pozwala zapanować nad bardzo nieprzyjemnymi objawami odstawiennymi. Potem zaczyna się właściwa terapia, czyli praca z psychologiem, który pomaga pacjentowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *