Nauka udzielania pierwszej pomocy powinna być przeprowadzona w każdej szkole. W większości przypadków tak jest, ale nadal nie wszyscy z nas wiedzą jak się zachować w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia.
Najważniejsze jednak jest to, by czytać o tym jak najwięcej, co jakiś czas oglądać filmy instruktażowe lub chodzić na szkolenia. Jeżeli będziemy powtarzać sobie najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy, to w trudnej sytuacji zadziałamy automatycznie, niejako instynktownie i najprawdopodobniej uratujemy komuś życie. Czy może być coś ważniejszego?
W dzisiejszym artykule zajmiemy się udzielaniem pomocy w przypadku oparzenia, złamania, porażenia prądem, wystąpienia krwotoku z nosa, czyli w najpowszechniejszych przypadkach. W poprzednim wpisie mówiłam o tym, jak zachować się w przypadku omdlenia. Jeżeli nie czytaliście lub chcecie sobie odświeżyć wiedzę, to zapraszam tu.
Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniu?
Pierwszą pomoc w oparzeniu skóry należy rozpocząć od ocenienia stopnia oparzenia. Wyróżniamy:
Jeżeli mamy do czynienia z poparzeniem pierwszego lub drugiego stopnia, to należy schłodzić oparzone miejsce pod bieżącą chłodną (nie zimną!) wodą. Wykonujemy to przez około 30 minut.
W tym miejscu trzeba dodać, że nie lejemy wody bezpośrednio na oparzoną skórę, a na zdrowe miejsce, które się znajduje nieco nad nią. W ten sposób woda samodzielnie spływa na chore miejsce i jest to po prostu bezpieczne. W przypadku oparzenia trzeciego stopnia nie używamy bieżącej wody. Nakładamy specjalny hydrożel na oparzenia i zawozimy osobę poszkodowaną do szpitala.
Powyższe zasady postępowania nie dotyczą poparzenia chemicznego! W takim przypadku szybko wzywamy pogotowie, informując, jaka substancja dokonała poparzenia.
Złamanie może być otwarte lub zamknięte. W tym pierwszym przypadku należy zabezpieczyć ranę bandażem, a następnie postępować tak jak przy złamaniu zamkniętym, czyli unieruchomić poszkodowaną kończynę i udać się do lekarza.
W przypadku porażenia prądem również może dojść do poparzenia. Wtedy zabezpieczamy ranę gazą. W takiej sytuacji udzielanie pierwszej pomocy dotyczącej oparzenia zazwyczaj występuje dopiero na końcu, bo na początku należy zająć się ważniejszymi kwestiami. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dopływ prądu został odcięty i czy osoba poszkodowana jest przytomna i ma wyczuwalny puls. Jeżeli nie, to przystępujemy do reanimacji, a w międzyczasie prosimy kogoś, by wezwał pogotowie.
Ważne!W przypadku porażenia prądem nie oblewaj poszkodowanego wodą w celu ocucenia go! Taka osoba przewodzi prąd i w ten sposób możesz mu tylko zaszkodzić.
W przypadku krwotoku z nosa nie zawsze konieczna jest pomoc lekarza. Jeżeli nie doszło do urazu głowy, utraty przytomności oraz udaje się zatrzymać krwotok w ciągu 30 minut, to wystarczy jedynie wykonać poniższe czynności dotyczące pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa, by skutecznie zatamować krwawienie.
W przypadku krwotoku z nosa nie odchylamy głowy do tyłu, choć wiele osób ma to w zwyczaju, ponieważ krew może wpaść do tchawicy.