Urolog to obok ginekologa i wenerologa, jeden z tych lekarzy, do których większość z nas wstydzi się iść. Pacjenci zazwyczaj odczuwają znaczny stres przed pierwszą wizytą u lekarza posiadającego jedną z wyżej wymienionych specjalizacji. Jednak tak naprawdę wizyta u niego nie musi być ani dyskomfortowa ani wstydliwa. Przekonaj się, jak rzeczywiście przebiega i z jakimi dolegliwościami warto udać się do urologa.

Lekarz urolog leczy choroby związane z układem moczowo-płciowym kobiet i mężczyzn. Najczęściej zgłaszają się do niego pacjenci podejrzewający u siebie nietrzymanie moczu, cierpiący na nawracające infekcje układu moczowego lub mający zaburzenia erekcji. Urolog leczy również stany zapalne i choroby zewnętrznych narządów płciowych, wszelkie zaburzenia pracy pęcherza, a także nowotwory prostaty, jąder, nerek czy pęcherza moczowego.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u urologa?

Najczęściej na konsultację urologiczną kierują lekarze rodzinni. Bardzo często informują dokładnie swoich pacjentów, jak powinni się do niej przygotować. Najczęstszymi zaleceniami jest wzięcie ze sobą wyników badań krwi i moczu oraz ewentualnie USG, jeśli było wcześniej wykonywane. Pacjent powinien także przypomnieć sobie, jakie leki obecnie stosuje i jakie niedawno zakończył brać. Chodzi nie tylko o preparaty przepisywane na receptę, ale również leki bez recepty i ziołowe.

uro3

Które problemy zdrowotne powinny zmobilizować nas do wizyty u urologa?

Lista schorzeń zdrowotnych, z którymi warto zgłosić się do urologa jest dość długa, ponieważ specjalista ten zajmuje się zarówno leczeniem chorób układu moczowego, jak i rozrodczego. Do problemów zdrowotnych, których wystąpienie powinno zmobilizować nas do konsultacji lekarskiej zaliczamy: nietrzymanie moczu, dyskomfort podczas oddawania moczu oraz wyraźna zmiana w częstotliwości korzystania z toalety (zarówno zwiększenie jej, jak i zmniejszenie), ból w dolnej części pleców i w podbrzuszu, zaczerwienienie i obrzęki prącia oraz zaburzenia erekcji.

Jak przebiega badanie?

Odpowiedzi na to pytanie poszukują chyba wszyscy pacjenci, którzy mają przed sobą widmo pierwszej wizyty u urologa. Warto powiedzieć, że nie zawsze badanie urologiczne będzie stresujące. Wszystko zależy od tego, z jakim dokładnie problemem przychodzimy do lekarza. W przypadku kobiet najczęściej wykonuje się USG z pełnym pęcherzem oraz manualne badanie podbrzusza, dolnej części pleców i ujścia cewki moczowej. Mężczyźni zgłaszający się z podejrzeniem prostaty będą poddani badaniu prostaty, które wykonuje się przez odbyt. Choć dla większości z nich nie jest to najbardziej komfortowe badanie, to jednak jest w takiej sytuacji niezbędne i trwa dosłownie kilka minut.

Nietrzymanie moczu – przygotuj dzienniczek mikcji!

Pacjenci udający się do urologa z problemem nietrzymania moczu powinni najpierw przygotować sobie dzienniczek mikcji. Można go pobrać np. z sieci, wydrukować i przez pewien czas skrupulatnie wypełniać. W dzienniczku zapisuje się częstotliwość i ilość oddawanego codziennie moczu. Stanowi on doskonałe narzędzie podglądowe dla lekarza.

uro2

Przygotowując się do wizyty u urologa, przed którą odczuwamy duży stres, warto pamiętać o tym, że specjalista w swojej wieloletniej karierze spotkał się już z różnymi, nawet najbardziej wstydliwymi przypadkami, więc na pewno nie będzie nas oceniał. Większość pacjentów, którzy właśnie odbyli swoją pierwszą tego typu wizytę zgodnie twierdzi, że wyobrażenia były gorsze niż rzeczywistość, a cała wizyta przebiegała w komfortowej i przyjaznej atmosferze. Na samym końcu warto dodać, że do urologa potrzebujemy skierowanie, jeśli nie decydujemy się na wizytę prywatną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *