Kolonoskopia jest badaniem, które ma na celu obejrzenie jelita grubego pacjenta za pomocą endoskopu (kolonoskopu), czyli długiej i wąskiej sondy. Jest to najskuteczniejszy sposób na zdiagnozowanie raka jelita grubego, a także innych schorzeń błony śluzowej jelita, takich jak polipy, czy choroby zapalne. Czy kolonoskopii należy się obawiać?

Jak dokładnie wygląda badanie?

W trakcie kolonoskopii lekarz wprowadza kolonoskop przez bańkę odbytnicy, a następnie przemieszcza go przez wszystkie części jelita grubego (esicę, okrężnicę zstępującą, poprzecznicę, okrężnicę wstępującą aż do zastawki krętniczo-kątniczej). Opis ten nie brzmi zbyt zachęcająco i przeraża wielu chorych, którzy za wszelką chcą uniknąć lub przesunąć w czasie to badanie. Niestety takie zachowanie jest nie tylko nierozsądne, ale też niebezpieczne. Kolonoskopia wcale nie musi być bolesna i nieprzyjemna. Badanie może zostać wykonane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dzięki czemu pacjent uniknie nieprzyjemnych odczuć.

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Badanie kolonoskopowe wykonywane jest najczęściej w celu profilaktyki raka jelita grubego. Na kolonoskopię powinny zgłosić się również osoby, u których występują niepokojące objawy, takie krwawienie z jelita, czy też częste zaparcia lub biegunki. Kolonoskopia wykonywana jest także u osób, u których wykryto polipy jelita grubego.

Co jeszcze umożliwia badanie?

W trakcie kolonoskopii lekarz może nie tylko ocenić stan błony śluzowej jelita grubego, ale też za pomocą dodatkowych narzędzi pobrać jej wycinki do badania histopatologicznego. To jednak nie wszystko. W trakcie badania możliwe jest również usunięcie polipów, tamowanie krwawień, poszerzanie zwężeń jelitowych, a w przypadku nowotworów zmniejszenie masy guza w celu udrożnienia jelita.

Kolonoskopia ratuje życie

Wczesne wykrycie raka jelita grubego daje choremu szansę na powrót do zdrowia i normalnego życia. Na chorobę tą narażeni są zwłaszcza ludzie starsi, dlatego kolonoskopii powinny podać się osoby, które przekroczyły 55 rok życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *